Jak dobrać oświetlenie do pomieszczenia?

Nie tylko barwa wpływa na charakter danego wnętrza – ogromną rolę w tym zakresie ma także światło, podkreślające architekturę, decydujące o nastroju mieszkania itp. Może ono uczynić właściwie każde pomieszczenie ciepłym i przytulnym lub odwrotnie — odpychającym i zimnym.

Światło ma również wpływ na samopoczucie. Jeśli światło pada z nieosłoniętej żarówki – działa przygnębiająco, jeśli z jarzeniówki – męczy wzrok, nie sprzyja także w żaden sposób nastrojowi intymności. Dlatego przy urządzaniu mieszkania trzeba dokładnie przemyśleć, jakie lampy wybrać i gdzie je rozmieścić.

Wskazówki, jak dobierać oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń

Wydawać by się mogło, że wystarczy po prostu jasno oświetlić pomieszczenie, aby czuć się w nim dobrze. Nic bardziej mylnego! Zbyt jaskrawe światło odbiera przytulność wnętrzu, a zbyt słabe szkodzi oczom, źle działa na system nerwowy oraz utrudnia wykonywanie różnych czynności. Dlatego oświetlenie całego pokoju tylko jedną lampą zawieszoną pośrodku sufitu jest rozwiązaniem złym.

Punkty świetlne powinny być przede wszystkim dostosowane do czynności, które wykonujemy. Na przykład w kuchni, oprócz oświetlenia ogólnego, konieczne jest zainstalowanie punktów świetlnych pod szalkami wiszącymi. Uzyskujemy wtedy właściwe oświetlenie powierzchni roboczej, a jednocześnie światło nie oślepia osoby przygotowującej posiłki. W łazience i w przedpokoju umieszcza się reflektorki pod sufitem, ewentualnie na ścianie obok lustra. W sypialni lampki nocne powinny być tak umieszczone, aby dobrze oświetlały czytaną w łóżku książkę czy gazetę.

lampka-nocna

Szczególnie ważne jest prawidłowe oświetlenie kącika do pracy i nauki. Lampę ustawia się po lewej stronie biurka (jeśli osoba pracująca przy nim pisze prawą ręką), a jej światło powinno być skierowane na blat.

Kącik jadalny wymaga źródła światła zainstalowanego bezpośrednio nad stołem, tak aby światło żarówki nie raziło w oczy. Najlepiej nadają się do tego lampy o kloszach lub otwarte u dołu.

W kąciku wypoczynkowym oświetlenie powinno być szczególnie delikatne, kameralne, stwarzające przytulny nastrój.

W pokoju, w którym stoi telewizor, warto umieścić lampę z abażurem kierującym światło w dół. Powinna być ona włączona podczas oglądania telewizji, zmniejsza to bowiem niezdrowy dla oczu kontrast miedzy jasnością ekranu a ciemnością pokoju. Warto też dostosować oświetlenie do charakteru mieszkania i jego kolorystyki (barwy ścian, zasłon, obić oraz stylu mebli). Ważne jest też, aby wielkość lampy była proporcjonalna do wymiarów pomieszczenia. 

lampka-nocna-abazur

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.