Kiedy puścić dziecko pod namiot?

Wakacje to czas wypoczynku, dlatego wiele młodych osób pragnie wybrać się na wakacje z rówieśnikami. Nastolatki często wybierają wyjazd pod namiot, który u wielu rodziców wywołuje ciarki na plecach. Od razu przed oczami przelatuje nam lista zagrożeń i niebezpieczeństw, jakie czyhają na nasze pociechy…

Jak nie dać się zwariować i kiedy pozwolić dziecku pojechać pod namiot? Zapraszamy do przeczytania kilku porad!

Jak ocenić, czy możemy puścić dziecko na wyjazd pod namiot?

  • Pamiętajmy, że nastolatki nie zawsze jeżdżą pod namiot tylko po to by imprezować, pić alkohol i robić bardzo niebezpieczne rzeczy. Bardzo często chcą wyjechać aby wspaniale się bawić, odpocząć od rodziców, poczuć się dorosłymi, przeżyć coś nowego, chcą zapomnieć o otaczających ich problemach,  pragną spróbować nowych rzeczy… Rodzicom jednak bardzo trudno zrozumieć, że ich pociechy nie są już małymi dziećmi i chcą być choć przez chwilę samodzielne. Musisz zrozumieć, że taki wyjazd jest normalnym etapem w dorastaniu człowieka.
  • Oczywiście aby dziecko mogło pojechać pod namiot musi być w odpowiednim wieku. Większość psychologów i pedagogów jako dolną granicę podaje siedemnasty rok życia. Jeśli Twoje dziecko jest młodsze – nie puszczaj go.
  • Na wyjazd możesz się zgodzić tylko wtedy, gdy znasz wszystkich współtowarzyszy wycieczki oraz ufasz swojemu dziecku. Jeśli Twój syn lub córka źle się uczą, sprawiają problemy wychowawcze – poważnie się nad tym zastanów. Czy na pewno możesz mu/jej zaufać? Dziecko powinno być też samodzielne i odpowiedzialne.
  • Ustal reguły – dziecko musi być zawsze i wszędzie pod telefonem. Ustalcie godzinę, o której codziennie będziecie do siebie dzwonić, ale zastrzeż sobie też telefony „nadprogramowe”.
  • Zawsze szczerze porozmawiaj z dzieckiem o swoich obawach i przemyśleniach – szczerość do podstawa.
  • Jeśli nie ufasz dziecku i nie zgadzasz się na wyjazd powiedz mu to wprost. Wytłumacz mu, że nie możesz mu pozwolić na wyjazd, gdyż jest nieodpowiedzialne i w przeszłości sprawiało problemy. Oczywiście musisz przygotować się na kilka dni walki…

 

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.