Jak negocjować cenę mieszkania

Jak negocjować cenę mieszkania?

Jak negocjować cenę mieszkania

Jak negocjować cenę mieszkania?

 

Posiadanie umiejętności skutecznego negocjowania to umiejętność bardzo przydatna w życiu – nie trzeba chyba nikogo przekonywać do słuszności tego stwierdzenia. Nie każdy jednak ją posiada, dlatego warto podjąć kroki mające na celu nauczenie się negocjacji, zdobycie wiedzy na temat tego, co ma w nich kluczowe znaczenie – nieco informacji na ten temat znajdziesz .

W jakich sytuacjach przydaje się umiejętność negocjowania? Niemal codziennie – w czasie zakupów, w czasie dyskusji z partnerem, w szkole czy na uczelni, w czasie pertraktacji biznesowych, a także… przy zakupie mieszkania. Dzisiaj wyjaśnimy, jak negocjować, aby kupić mieszkanie w satysfakcjonującej cenie. Zapraszamy do lektury!

Negocjowanie ceny mieszkania

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż to, jak się zachowujemy  może mieć ogromny wpływ na to, w jakiej cenie kupimy nieruchomość, jaką jest mieszkanie, w dodatku nie tylko w przypadku zakupów od osoby prywatnej, ale także od dewelopera. O czym więc trzeba pamiętać?

Zanim przystąpisz do negocjacji

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie i zweryfikowanie oczekiwań. Jakie chcemy mieszkanie, ile pokoi, w jakim standardzie, jaką cenę jesteśmy w stanie zapłacić maksymalnie, poznajmy też aktualną sytuację na rynku nieruchomości – ile średnio kosztują mieszkania z interesującą nas lokalizacją, jak wyglądają formalności prawne itp. Wiedza to duży atut, dzięki któremu nie pozwolimy, by ktoś zmydlił nam oczy czy wprowadził w błąd.

W trakcie negocjacji

W czasie negocjacji bardzo istotne jest to, aby nie okazywać od razu swoich emocji, zaangażowania w zakup mieszkania. Jeżeli oglądane mieszkanie bardzo Ci się podoba, nie okazuj od razu ogromnego entuzjazmu i nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili. To sprzedawca powinien zabiegać o Twoje zainteresowanie, zwłaszcza jeżeli mamy na uwadze obecną sytuację na rynku nieruchomości.

Cena oferowana z reguły jest nieco zawyżona, średnio o około 5 – 10 %, gdyż sprzedający mają na uwadze to, iż będziesz chciał negocjować, nie obawiaj się więc pytać o możliwość jej obniżenia. Nigdy nie deklaruj maksymalnej kwoty, jaką możesz wyłożyć na mieszkanie – najpierw zaproponuj mniej, łatwiej Ci będzie potem iść na ustępstwo i nieco ją podwyższać. Wówczas uda Ci się także usatysfakcjonować sprzedawcę, który będzie zadowolony, że udało mu się skłonić Cię do podniesienia kwoty, i łatwiej przystanie na Twoje propozycje.

Pamiętaj, że deweloperzy i sprzedawcy prywatni są otwarci na propozycje z Twojej strony i gotowi do negocjacji – i zawsze z tego korzystaj, a na pewno uda Ci się osiągnąć satysfakcjonujące efekty.

Powodzenia w negocjacjach!

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.