Jak negocjować cenę samochodu?

Zakup samochodu jest decyzją z reguły na lata, na którą pragniemy przeznaczyć większą kwotę pieniędzy, warto więc, aby wszystko było odpowiednio przemyślane i dopięte na ostatni guzik, zwłaszcza jeżeli decydujemy się na zakup samochodu używanego.

Jeżeli znajdziemy już wymarzony pojazd, który spełnia wszystkie nasze oczekiwania, warto wynegocjować nieco jego cenę – dzięki temu można zaoszczędzić często całkiem sporą sumę. O tym, jak przystępować do negocjacji w ogóle, przeczytasz, poniżej mamy zaś dla Ciebie kilka wskazówek odnośnie do negocjacji ceny samochodu.

Negocjowanie ceny samochodu

Tak jak w przypadku wszystkich innych negocjacji, także i negocjując cenę samochodu, należy posiadać wiedzę na temat tego, co aktualnie dzieje się na rynku. Musisz wiedzieć, ile kosztują podobne modele aut, w podobnym standardzie, ze zbliżonego rocznika – wszystko to sprawi, że będziesz wiedzieć, kiedy sprzedawca zaproponuje Ci zbyt wysoką cenę, równocześnie być może uda Ci się znaleźć alternatywną opcję, która może się okazać nawet atrakcyjniejsza niż pierwsza. Pamiętaj też, że cena samochodu może być zawyżona, właśnie ze względu na tendencję to negocjowania się.

W negocjacjach liczą się przede wszystkim pierwsze minuty rozmowy, kiedy sprzedający i kupujący oceniają się nawzajem i próbują odgadnąć, na co mogą sobie pozwolić. Od początku więc staraj się sprawiać wrażenie osoby zdecydowanej, która dobrze wie, czego chce, która jest dobrze zorientowana w temacie itp. Nie daj się też przekonać do zakupu samochodu po zawyżonej cenie dzięki dodatkom, takim jak extra felgi czy kołpaki, bo z reguły są to tylko sztuczki, mające odwrócić Twoją uwagę od tego, co najważniejsze – czyli od ceny.

Rzecz jasna musisz pamiętać też o dokładnym obejrzeniu samochodu, także w trudno dostępnych miejscach, a jeżeli nie znasz się na tym zbyt dobrze, przyjdź z kimś doświadczonym. Każdy odnaleziony defekt, nawet niewielki, może stanowić podstawę do obniżania ceny, ale równocześnie powinien wzbudzić Twoją czujność.

Pamiętaj, aby przy podawaniu ceny, jaką jesteś w stanie zapłacić, podawać cenę maksymalnie niską i ocenić, jak zareagował na nią sprzedawca. Dzięki temu łatwiej Ci będzie przyjąć odpowiednią taktykę w czasie negocjacji. Okazuj emocje, np. swoje niezadowolenie z proponowanej ceny, ale nie daj się im ponieść – bo mogą mieć wpływ na tok Twojego postępowania, a w rezultacie niekorzystnie wpłynąć na proces negocjacji.

Poproś też o jazdę próbną, dzięki której ocenisz, lepiej niż w czasie postoju, stan silnika, hamulców itp., a być może znajdziesz kolejny powód do obniżenia ceny samochodu.

Koniecznie sporządź ze sprzedającym umowę pisemną, zwróć uwagę na ewentualne ukryte koszty, dowiedz się, kiedy kończy się przegląd czy ubezpieczenie OC, gdyż o nich również warto wspomnieć w negocjacjach.

Powodzenia!

3/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.