Zakup samochodu, nawet używanego, jest z reguły inwestycją, która będzie wymagała od nas wydania sporej sumy pieniędzy, warto więc, aby była to decyzja przemyślana. Niebezpieczeństw w przypadku zakupu używanych samochodów jest wiele – można kupić samochód powypadkowy, z „przekręconym” licznikiem, albo po powodzi.
W każdej z tych sytuacji trzeba liczyć się z tym, iż taka niezbyt udana inwestycja za jakiś czas zacznie mocno nadwyrężać nasz portfel, warto więc zrobić wszystko, aby jej uniknąć. Dzisiaj radzimy, jak nie kupić samochodu po powodzi.
Dlaczego nie warto kupować samochodu po powodzi?
Popowodziowe samochody to tykające bomby, w których – wprawdzie nie od razu, ale za jakiś czas zacznie się spore spustoszenie, związane z bezlitosną korozją. Trzeba się liczyć z tym, iż do wymiany pójdzie skrzynia biegów, hamulce, zawieszenie, które ze rdzą nie będzie w stanie sobie poradzić…
Jak ocenić, czy samochód jest po powodzi?
Jeżeli masz wątpliwości co do samochodu, zacznij od dokładnej oceny jego zapachu – jeżeli pachnie podejrzanie, zgnilizną, zastanów się poważnie, czy zdecydować się na zakup, bo popowodziowe pochodzenie niemal pewne.
W innym wypadku przejrzyj dokładnie samochód – pod plastikami, tapicerką elektrykę, oraz inne miejsca, gdzie nie powinno być tutaj wody. Jeżeli są zawilgocone albo znajdują się tam naklejki, które zżółkły, najprawdopodobniej samochód jest popowodziowy. Dodatkowo, jeżeli na instalacji elektrycznej znajdują się dodatkowe opaski czy izolacje, może to być sygnał, iż coś maskują. Warto pod nie zajrzeć, gdyż możliwe, że ukrywają śniedź na kablach Ślady wilgoci mogą się także znaleźć pod tapicerką, w boczkach wozu, w wygłuszeniach itp., a także w mechanizmie lusterek, szyb itp. – jeżeli nie pracują płynnie, coś jest nie w porządku.
Podejrzenia powinno wzbudzić także to, że samochód był starannie rozbierany i czyszczony, co widać na pierwszy rzut oka – kiedy w okolicach komory silnikowej nie ma prochu ani kurzu, kiedy auto lśni w środku i na zewnątrz podejrzaną czystością.
Posłuchaj również pracy silnika na niskich obrotach – jeżeli będzie pracował nierówno, może to oznaczać reakcję elektroniki na niedrożność zalanego wodą w przeszłości katalizatora.
Jak nie kupić auta po powodzi? – porady video
Poniższy film przedstawia najważniejsze zasady związane z kupowaniem używanego samochodu – zachęcamy do obejrzenia.