Jak rejestrować samochód z zagranicy?

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy, jednak nie jesteś pewien czy dasz sobie radę z załatwieniem formalności związanych z rejestracją? Zobacz jak krok po kroku zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy.

W przypadku samochodu zakupionego w Unii Europejskiej formalności najlepiej rozpocząć od przetłumaczenia dokumentów samochodu na język polski. Jeżeli umowa kupna samochodu jest spisana w obu językach, zazwyczaj tłumaczenie nie jest potrzebne. Może się jednak zdarzyć, że niektóre urzędy zażądają na niej pieczątki tłumacza przysięgłego.

Następnie należy pojechać do urzędu celnego, gdzie musimy opłacić akcyzę. W przypadku samochodów o pojemności silnika do 2000 ccm, stawka akcyzy wynosi 3,1 procent. W przypadku większych silników wzrasta do 18,6 procent.

Po opłaceniu akcyzy, właściciel samochodu musi udać się do urzędu skarbowego, gdzie ureguluje sprawę z podatkiem VAT. Samochód zakupił na obszarze wewnątrzwspólnotowym, dlatego nie musi go płacić. Musi jednak uzyskać decyzję z urzędu o zwolnieniu z podatku VAT. W tym celu na konto urzędu skarbowego za wydanie decyzji wpłacić należy 160 zł.

Dopiero, gdy załatwimy te formalności możemy pojechać do wydziału komunikacji, tam opłacamy podatek recyklingowy w wysokości 500 zł. Do rejestracji samochodu potrzebujemy też jego dowodu rejestracyjnego, umowy kupna-sprzedaży i kartę pojazdu, jeżeli była wydana.

Badanie techniczne wykonujemy tylko wtedy, kiedy minął termin jego ważności, albo jest to auto powypadkowe lub w przypadku, gdy brakuje wszystkich danych samochodu niezbędnych do rejestracji. Nie jest ważne, w jakim kraju zostało wykonane badanie techniczne. Do rejestracji musimy też przynieść stare tablice rejestracyjne.

 

Jak rejestrować samochód z zagranicy – wideo porady

Jak zarejestrować używane auto sprowadzone z zagranicy

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.