Pokrzywiec to roślina posiadająca wiotkie pędy i puszyste zwisające kwiatostany. Uprawia się go w wiszących doniczkach. Kwitnie przez całe lato, a wszystkie przekwitłe kwiatostany powinno się usuwać, aby ułatwić roślinie prawidłowy wzrost i intensywny rozwój.
Mimo iż pokrzywiec nie należy do roślin długowiecznych, przy odpowiedniej pielęgnacji może przetrwać wiele lat.
Pokrzywiec – jak go pielęgnować?
- Stanowisko dla pokrzywca
Najlepsze dla pokrzywca będzie stanowisko jasne, jednak osłonięte przed ostrym, bezpośrednim słońcem, które mogłoby niekorzystnie wpłynąć na jego liście.
- Temperatura dla pokrzywca
Roślina ta przez cały rok wymaga temperatury około 20°C. Zimą może być ona nieco niższa, ale nie powinna spadać poniżej 16-18°C.
- Podlewanie pokrzywca
Pokrzywiec należy podlewać raczej regularne i dbać o to, aby podłoże w doniczce zawsze było lekko wilgotne. Równocześnie istotne jest częste spryskiwanie lub utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza przy wykorzystaniu innych sposobów.
- Nawożenie pokrzywca
Pokrzywiec należy nawozić od kwietnia do sierpnia co 2 tygodnie, używając w tym celu nawozu mineralnego dla roślin doniczkowych.
- Przesadzanie pokrzywca
Najlepiej jest przesadzać tę roślinę na wiosnę, wówczas, jeśli bryła korzeniowa nie mieści się w doniczce. Jako podłoże najlepiej będzie wybrać powinna być mieszaninę ziemi kompostowej z torfem i dodatkiem piasku.
- Rozmnażanie pokrzywca
Najlepiej jest rozmnażać pokrzywiec wiosną przez sadzonki wierzchołkowe, które ukorzeniamy, podobnie zresztą jak przesadzane rośliny, w mieszaninie torfu i piasku pod przykryciem z torebki foliowej.
- Szkodniki i choroby atakujące pokrzywiec
W przypadku, gdy hodujemy pokrzywiec w zbyt suchych warunkach, może dojść do zwijania się i opadania liści oraz pojawienia się przędziorków, które są trudne do wytępienia nawet przy użyciu środków chemicznych.