Złocień ogrodowy, potocznie zwany chryzantemą, to dobrze znana roślina, którą ozdabia się groby na Wszystkich Świętych. W innych krajach złocienie — cięte i w doniczkach — kupowane są cały rok z różnych okazji, także jako ozdoba balkonu lub mieszkania, często na wysokim pniu lub uformowane na kształt stożka albo kuli.
Jeśli zapewni się im dobre warunki zimowania, można uprawiać je przez wiele lat. Poniżej mamy dla Ciebie.
- Stanowisko dla chryzantemy
Złocień wymaga stanowiska słonecznego. Latem najlepiej wystawić je na balkon albo do ogrodu, jesienią i zimą — w mieszkaniu w możliwie chłodnym i jasnym miejscu.
- Temperatura dla chryzantemy
Chryzantema wymaga latem temperatury otoczenia, zimą – 3-5°C.
- Podlewanie chryzantemy
Chryzantemę należy podlewać obficie wiosną i latem, jesienią stopniowo coraz oszczędniej do prawie zupełnego zasuszenia rośliny na zimowanie w chłodnym miejscu.
- Nawożenie chryzantemy
Chryzantemę należy nawozić od marca do września co 2 tygodnie rozcieńczonym i przefermentowanym kurzeńcem lub nawozami mineralnymi dla roślin kwitnących.
- Przesadzanie chryzantemy
Chryzantemę należy przesadzać co roku w lutym albo w marcu – przyciąć i przesadzić do mieszanki ziemi kompostowej, gliny i piasku. Można też starą roślinę wyrzucić, a pozostawić nową, uzyskaną z sadzonek.
- Rozmnażanie chryzantemy
Chryzantemę przesadza się w marcu przez sadzonki wierzchołkowe, ukorzeniane w mieszance torfu z piaskiem i gliną, w ciepłym i wilgotnym miejscu. Ukorzeniają się łatwo. Młode rośliny trzeba kilkakrotnie uszczykiwać, żeby pobudzić je do rozkrzewiania.
Złocienie to rośliny krótkiego dnia. Kwitnienie można przyspieszyć w warunkach amatorskich, zaciemniając rośliny przez nakrywanie ich, od połowy sierpnia aż do utworzenia pąków kwiatowych, wczesnym wieczorem czarną folią i odsłanianie późnym rankiem.
- Szkodniki i choroby atakujące chryzantemę
Jeżeli chryzantema hodowana jest w zbyt ciepłych pomieszczeniach, mogą zaatakować ją mszyce, które najlepiej jest zwalczać przy użyciu specjalnego preparatu.