Jak wybrać studia?

Wybór studiów to jedna z ważniejszych decyzji w życiu każdego młodego człowieka, dobrze byłoby więc, gdyby była przemyślana. Skończone studia bowiem to nie tylko „papierek”, ale także przepustka do kariery. 

Wielu maturzystów jednak dopiero w ostatniej klasie podejmuje decyzję, jakie przedmioty będzie zdawać na maturze, kierując się niejednokrotnie nie tyle własnymi przekonaniami czy wymogami uczelni, co panującą aktualnie na przykład wśród znajomych modą. Dzisiaj radzimy, jak wybrać studia.

Wskazówki, jak wybrać studia

Warto wybrać kierunek studiów jak najwcześniej, najlepiej mieć przynajmniej częściowy obraz tego, co chcemy robić w przyszłości, już przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej, ostateczne decyzje warto podjąć na rok przed maturą – w klasie drugiej liceum czy trzeciej technikum. Należy przede wszystkim zorientować się, jakie przedmioty maturalne są wymagane i skupić się na ich zgłębianiu, zwrócić uwagę na przebieg kształcenia na wybranym kierunku, otrzymywane przez absolwenta kwalifikacje i uprawnienia, oferowane przez uczelnię kursy, opinie na temat kadry itp. i skonfrontować to wszystko z własnymi predyspozycjami i oczekiwaniami. Warto również zasięgnąć opinii o danej uczelni czy kierunku studiów wśród studentów – np. na forach internetowych.
Oczywiście, studia nie zawsze determinują naszą karierę zawodową, ale jeżeli wiążą się z naszymi zainteresowaniami, pasjami, tym, co chcemy robić w życiu, mogą pozwolić nam nabyć cenną wiedzę i umiejętności, które tak naprawdę są bezcenne.

2.3/5 - (3 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.