Jak wybrać zawód?

Wbrew pozorom wyboru kariery zawodowej nie powinno się odkładać do ostatnich klas szkoły ponadgimnazjalnej. Już wybierając liceum czy technikum, warto znać swoje predyspozycje i przynajmniej orientacyjnie wiedzieć, z czym chcemy związać swoją przyszłość.
Aby ocenić swoje predyspozycje, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim własne zainteresowania, uzdolnienia, temperament, osobowość, stan zdrowia, poziom wiedzy szkolnej, a także mocne i słabe strony. Warto również prześledzić rynek pracy, warunki i środowisko pracy różnych zawodów, zadania i czynności zawodowe, narzędzia pracy, wymagania pracodawców, predyspozycje i przeciwwskazania do zawodów, a także wysokość zarobków i szanse na zatrudnienie.
Wybierając uczelnię i kierunek studiów, powinniśmy zwrócić uwagę na przebieg kształcenia, kadrę, kwalifikacje, jakie otrzymuje absolwent, oferowane przez uczelnię kursy, szkolenia uzupełniające, wyjazdy zagraniczne. Warto również zebrać z różnych źródeł opinie na temat uczelni – i tym wszystkim kierować się przy podejmowaniu decyzji.
Należy pamiętać, że wybierając zawód, wiążemy z określoną dziedziną kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt lat swojego życia. Warto więc dobrze przemyśleć decyzję, aby profesja, której się poświęcimy, sprawiała nam radość, była zgodna z naszymi zainteresowaniami, pragnieniami i dążeniami, nie zaś przygnębiała i dołowała. Trzeba sobie również stawiać jasne cele, określić, do czego dążymy i co jest dla nas naprawdę ważne w życiu. Nie ma bowiem nic lepszego, niż pracować i robić to, co się naprawdę kocha. Jeżeli więc mamy jakieś zainteresowania, predyspozycje, pasje – starajmy się je rozwijać i wiążmy z nimi swoją przyszłość.

Zawody, z którymi warto wiązać przyszłość, to np.: doradcy podatkowi, inwestycyjni, funduszów emerytalnych, księgowi, informatycy, programiści, fizycy, chemicy, sekretarki i operatorzy maszyn biurowych, specjaliści nauk społecznych, robotnicy wyrobów precyzyjnych z metalu, pracownicy ochrony, architekci, inżynierowie i pokrewni, pracownicy opieki osobistej, operatorzy maszyn produkcyjnych, sprzedawcy – specjaliści, menadżerowie, przedstawiciele handlowi.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.