Jak się zrelaksować przed egzaminem?

Stres przed ważnymi egzaminami czy testami odczuwał w swoim życiu chyba każdy z nas. Niektórzy przeżywają je bardziej, niektórzy mniej, warto więc poznać kilka wskazówek, które pozwolą zrelaksować się w takiej stresującej sytuacji.

Najważniejsze z nich przedstawiamy poniżej. Zapraszamy do lektury!

Wskazówki, jak zrelaksować się przed egzaminem

1. Przede wszystkim zadbajmy o przyswojenie materiału na czas – świadomość, że zna się niezbędne informacje, działa bardzo budująco. Najlepiej też unikajmy dyskusji z innymi na temat posiadanej wiedzy – zapobiega to myślom, że jesteśmy z jakiejś partii materiału niewystarczająco przygotowani.

2. Myślmy pozytywnie i nie dajmy się pochłonąć żadnym obawom czy czarnym myślom – grunt to pozytywne nastawienie i wiara we własne siły. W chwilach wątpliwości powtarzajmy sobie „Dam radę, mogę to zrobić, przecież to wiem” – taka autosugestia bywa bardzo pomocna. Warto również uświadomić sobie, że zdawany egzamin jest tylko jednym z wielu, czasami o wiele trudniejsze ma się za sobą i zdawało się je z powodzeniem, więc ten zbliżający się to przecież nic takiego.

3. Na dzień przed egzaminem, kiedy nauka już nie przynosi oczekiwanych efektów, starajmy się zrelaksować, np. biorąc ciepłą kąpiel z olejkami eterycznymi i ulubionym płynem do kąpieli, słuchając przyjemnej muzyki itp. Nie warto jeść tłustych czy ciężkostrawnych posiłków – może mieć to przykre konsekwencje następnego dnia, które w połączeniu ze stresem mogą się skończyć nieprzyjemnym bólem brzucha czy nudnościami.

4. Pomocny w opanowaniu stresu może być także relaksujący spacer, np. po parku, jakaś aktywność fizyczna, która sprawia nam przyjemność, lektura ulubionej książki, obejrzenie ciekawego filmu czy spotkanie z przyjaciółmi, z którymi jednak nie będziemy poruszać tematu zbliżającego się egzaminu.

5. Pamiętajmy też o tym, żeby przed ważnym egzaminem koniecznie porządnie się wyspać – z otwartym, wypoczętym umysłem poradzimy sobie z każdym, nawet najtrudniejszym zadaniem.

3/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.