Jak zachowywać się na ślubie i weselu?

slubny savoir vivre

Jak zachowywać się na swoim ślubie i weselu?

Ślubny savoir-vivre to zagadnienie, nad którym wiele młodych par nie zastanawia się szczególnie… a szkoda. Czasami bowiem dochodzi do niezbyt przyjemnych sytuacji, kiedy np. goście, którym para młoda poświeciła zbyt mało uwagi, po weselu czują się urażeni i albo uniakają kontaktu, albo – co gorsza – obmawiają i puszczają w świat nie zawsze prawdziwe plotki. Nieznajomość ślubnego savoir vivre’u może też doprowadzić do sytuacji, gdy młodzi nie będą wiedzieli, jak zachować się w danej sytuacji…

O czym więc powinni pamiętać świeżo upieczeni małżonkowie, aby uniknąć gafy i sprawić, że zaproszeni goście będą usatysfakcjonowani? Podpowiadamy poniżej!

Zasady ślubnego savoir-vivre’u

Ślubny savoir-vivre zaczyna obowiązywać już przed ceremonią zaślubin, kiedy zaprasza się gości. Narzeczeni powinni pamiętać, iż gości najlepiej zapraszać osobiście – zwłaszcza najbliższą rodzinę i najbliższych przyjaciół. Jedynie w przypadku osób, które mieszkają bardzo daleko, ewentualnie z którymi para młoda nie jest blisko związana, można wysłać zaproszenia pocztą, jednak i w takim przypadku wypada zadzwonić, aby potwierdzić, czy zaproszenie dotarło na pewno (bo że z Pocztą Polską różnie bywa, wiemy wszyscy).

W dniu ślubu orkiestra wyrusza z domu Pana Młodego razem z jego rodziną i gośćmi do domu Panny Młodej, gdzie ma miejsce błogosławieństwo. Panna Młoda powinna przywitać narzeczonego wraz z gośćmi, a także swoją rodzinę.

Często ma miejsce też tzw. odkupywanie narzeczonych za alkohol, jednak jest to zwyczaj, który powoli odchodzi do lamusa. Nie należy się za bardzo angażować w „targowanie” czy przeciągać tego zwyczaju, gdyż może być stresujący – zarówno dla Młodych, jak i dla targujących się stron.

Po błogosławieństwie Młodzi w orszaku udają się do kościoła na ceremonię zaślubin, z reguły do parafii Panny Młodej. Pani Młoda powinna siedzieć po prawej stronie narzeczonego, z prawej strony powinni też siedzieć jej goście. I odwrotnie – po lewej stronie Panny Młodej powinien siedzieć Pan Młody, a także jego goście.

Pierwsze ławki powinny być zarezerwowane dla rodziców i najbliższej rodziny, natomiast tuż za młodymi powinni siedzieć świadkowie, starsza drużba, młodsza drużba i pozostałe drużki (o ile oczywiście zostały wyznaczone).

Kiedy msza święta dobiegnie końca, Młodzi z reguły kierują się do bocznego ołtarza, gdzie modlą się i zostawiają kwiaty – zazwyczaj jest do drugi bukiet, trzymany przez drużkę.

Potem Młoda Para wychodzi z kościoła – należy dać jej pierwszeństwo (oczywiście z wyjątkiem osób, które sypią ryżem czy kwiatami), a w dalszej kolejności składa się Młodym życzenia. Najpierw powinno się życzyć Pannie Młodej, potem Panu Młodemu, jednak gdy gości jest wielu, ustawiają się dwie kolejki. Kolejność składania życzeń jest raczej dowolna, jednak pierwszeństwo powinni mieć najbliżsi krewni – rodzice, rodzeństwo, dziadkowie itp.Wręczając prezenty, nie zajmujmy rąk Młodym, tylko od razu dawajmy je drużbom lub drużkom. Kwiaty wręczajmy główkami do góry.

Kolejnym zwyczajem związanym ze ślubem i weselem jest przywitanie Pary Młodej chlebem i solą, mające charakter symboliczny, będące powitaniem Młodych na nowej drodze życia, dlatego nie powinno się wchodzić przed nimi do lokalu.

Dość istotne jest także miejsce, gdzie goście siedzą na weselu. Najlepiej, aby Młodzi wcześniej umieścili na stołach winietki, dzięki którym goście zajmą odpowiednie miejsca i unikną niepotrzebnych sporów czy przepychanek, np. związanych z tym, że każdy będzie chciał siedzieć blisko Młodej Pary. Ustawiając winietki warto jednak zastanowić się, czy pomiędzy sadzanymi obok siebie gośćmi nie ma konfliktów itp. – bo szkoda narażać ich na nieprzyjemności.

Zaraz po wejściu do lokalu, jeszcze przed zajęciem miejsca, trzeba też zabrać ze sobą szampana, którym wznosi się później toast za zdrowie młodych.

Kolejnym elementem wesela jest pierwszy taniec nowożeńców. Młodzi mogą tańczyć sami, ale też mogą poprosić innych gości do uczestnictwa w tańcu. Jeżeli jednak tego nie zrobią, nietaktem będzie przyłączenie się do nich – pierwszy taniec powinien być dla nich czymś wyjątkowym.

W czasie przyjęcia weselnego Państwo Młodzi powinni spędzać czas wśród gości – podejść do każdego, podziękować za przybycie, udział w zabawie, porozmawiać. Nie powinny mieć więc miejsca sytuacje, gdy młodzi na długie godziny znikają np. na sesję ślubną, gdyż może to być niezbyt dobrze odebrane przez zaproszonych gości, zwłaszcza tych, którzy fatygowali się na uroczystości z daleka.

Równocześnie trzeba dać Młodym nieco oddechu – nawet najbardziej odporni psychicznie będą w tym dniu na pewno zestresowani i 5 minut dla siebie należy im się bezapelacyjnie.

Kolejnym ważnym punktem wesela są oczepiny. Powinni w niej brać udział panny, kawalerowie, drużki i drużbowie, nie należy odmawiać Młodym udziału w zabawie, zwłaszcza, że obecnie unika się zabaw krępujących czy peszących.

Zbierając się do wyjścia, goście powinni pożegnać się z nowożeńcami. I odwrotnie – nowożeńcy powinni być na posterunku i nie oddalać się za bardzo, aby każdemu z gości wręczyć weselną szyszkę i jeszcze raz podziękować za przybycie.

Oceń

Tagi:

  • jak zachowywac sie na weselu

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.