Wielu przyszłych małżonków ma problem, jak posadzić gości przy stole. Czy babcie z babciami, młodzież z młodzieżą, a dalszych członków rodziny ze znajomymi? Po przeczytaniu poniższego artykułu, sytuacja powinna być już znacznie prostsza.
Generalnie jest wiele sposobów na rozsadzenie gości przy stołach. Wszystko zależy od tego, jaką ilością stołów będziemy dysponować i jak będą między sobą ustawione.
Wskazówki, jak posadzić gości weselnych
Najczęściej stosuje się dwa warianty rozsadzania gości weselnych:
- zasada przeplatana, który mówi o tym, że kobiety usadzamy na przemian z mężczyznami,
- małżeństwa i narzeczonych sadzamy naprzeciwko siebie albo obok siebie.
Sposoby tradycyjne
Wersja klasyczna na około 10 osób
W środkowej części siedzi Para Młoda, gdzie kobieta zawsze znajduje się po prawej stronie małżonka. Obok nich zasiada najbliższa rodzina Panny Młodej, a więc mama, potem ojciec, w następnej kolejności dziadkowie. Podobnie jest w przypadku Pana Młodego. Obok niego również najpierw siedzi mama, potem tata i dalej dziadkowie.
Drugi wariant przewiduje Państwa Młodych, którzy siedzą w środkowej części stołu (Panna Młoda jak zwykle po prawej stronie męża). Obok Pana Młodego siada matka, ojciec Pana Młodego, babcia i dziadek. Obok Pani Młodej siada ojciec, potem matka, dalej dziadek i babcia.
Jeszcze inna propozycja rozsadzenia gości weselnych mówi o tym, że w środkowej części stołu jak zwykle zasiada Para Młoda (Panna Młoda po prawej stronie męża). Obok Panny Młodej siada mężczyzna – świadek wraz z osobą towarzyszącą, potem rodzice Pana Młodego lub Panny Młodej.
Obok Pana Młodego zasiada kobieta – świadek z partnerem. Obok rodzice Panny Młodej albo Pana Młodego.
Sposoby nowoczesne
I. W środkowej części stołu zasiada Para Młoda (Panna Młoda po prawej stronie męża). Obok Panny Młodej zasiada mężczyzna – świadek wraz z osobą towarzyszącą. Obok Pana Młodego kobieta – świadek wraz z partnerem.
II. W środkowej części stołu zasiada Para Młoda (Panna Młoda po prawej stronie męża). Obok małżonki zasiada świadkowa z osobą towarzyszącą. Obok Pana Młodego mężczyzna – świadek z partnerką.
III. W środkowej części stołu zasiada Para Młoda (Panna Młoda po prawej stronie męża). Obok Panny Młodej siedzi kobieta – świadek z osobą towarzyszącą. Obok Pana Młodego mężczyzna – świadek z partnerką. Po obu stronach stołu rozsiadają się znajomi i przyjaciele z osobami, z którymi przyszli na zabawę.
Stoły dla gości
Często stosuje się tradycyjny sposób usadzania gości. Przy Parze Młodej siedzi najbliższa rodzina, a dalej za nią osoby o dalszym stopniu pokrewieństwa. Na samym końcu siedzą znajomi.
W ostatnim czasie bardzo modne stało się nowoczesne rozsadzanie gości, które jest zupełnie odwrotne do klasycznego. Obok Pary Młodej zasiadają znajomi i przyjaciele wraz z najbliższą rodziną, a im dalej, tym dalszy jest stopień pokrewieństwa.
Sadzając obok siebie znajomych, warto uwzględnić ich zainteresowania czy też wiek. Będzie to szansą na lepsze ich poznanie się, co w rezultacie spowoduje, że będą się razem dobrze bawić.
Dobrze jest też utworzyć oddzielny stół dla dzieci. Wtedy także najmłodsi uczestnicy wesela również nie będą się nudzić i będą mieć okazję na zawarcie nowych znajomości.
Często zdarza się, że rozsadzając gości weselnych, po lewej stronie sadza się rodzinę i przyjaciół Pana Młodego, a po prawej stronie – Panny Młodej.
Jeśli na liście gości znajdują się osoby niepełnosprawne czy w podeszłym wieku, warto zadbać o to, aby miały swobodny dostęp do łazienki.
Inny sposób rozsadzania gości mówi o tym, aby posadzić obok siebie osoby, które w ogóle się nie znają. Ma to na celu zainicjowanie okazji do ich poznania się. Jest to dość kontrowersyjny sposób i nie wszystkim może przypaść do gustu. Jednak jeśli naszym celem jest integracja uczestników wesela, wtedy można postawić wszystko na jedną kartę.
I na koniec ważna rzecz. Nigdy nie sadzamy obok siebie osób skłóconych i poróżnionych!