Jak grać na harmonijce

Jak grać na harmonijce?

gra na harmonijce

Jak grać na harmonijce?

Nauczenie się gry na harmonijce nie jest tak proste, jak może się wydawać osobie, która nigdy wcześniej nie miała z nią do czynienia. Wymaga wielu godzin ćwiczeń i praktyki, jednak warto podjąć wyzwanie, gdyż opanowanie gry na harmonijce to prawdziwa radość. Jeżeli więc dysponujesz czasem i masz w sobie sporo chęci do nauki, nie wahaj się ani chwili dłużej – kup harmonijkę i zabierz się za naukę gry.

Dzisiaj mamy dla was garść porad dotyczących tego, jak nauczyć się grać na harmonijce. Początki zawsze są trudne, wiążą się z szeregiem dylematów i wątpliwości, często także ze zniechęceniami, ale jeżeli się je przetrwa, potem pójdzie jak z płatka.

Nauka gry na harmonijce

Naukę gry na harmonijce należy rozpocząć od oswojenia się z tym nietypowym instrumentem. Pierwsze dźwięki mogą być przypadkowe, jednak nie zniechęcajmy się, niech motywują nas do kolejnych ćwiczeń.

Aby nauczyć się wydobywać prawidłowe, czyste i pojedyncze dźwięki, należy układać usta jak przy wymawianiu głoski „u”, zarówno w czasie wydychania (zadęcia), jak i wdychania (zassania) powietrza w procesie wydobywania poszczególnych dźwięków. Nie rób tego za mocno, gdyż łatwo o uszkodzenie stroików!

Do oddychania angażuj nie tylko przeponę, ale i płuca, w innym wypadku może dojść do słyszalnego obniżenia dźwięków i wrażenia, że harmonijka nie działa tak, jak powinna.

Gdy opanujemy już technikę zadęcia oraz zassania powietrza, możemy rozpocząć pierwsze nieśmiałe kroki ku graniu utworów. Można improwizować, na początku jednak pomocna okaże się znajomość harmonijkowych tabulatorów. Ich wyjaśnienie poniżej.

  • 5 – zadęcie na określonym kanale,
  • (5) – zassanie na danym kanale,
  • ~ – podciąg o pół tonu.

Jak grać na harmonijce – video porady

Nauka gry na harmonijce. Od podstaw – gama i proste melodie. Zapraszamy do obejrzenia!

 

Zobacz też:

2/5 - (1 vote)

Tagi:

  • jak grać na harmonijce

One Response

  1. Kornelia 4 sierpnia 2014

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.