Jak dbać o dracenę?

Dracena jest kwiatem doniczkowym, który zyskuje na swej popularności i coraz częściej pojawia się na naszych domowych parapetach. Występuje ona w wielu gatunkach, a wszystkie one wywodzą się z tropików Azji lub Afryki, jednakże w naszych doniczkach uprawianych jest zaledwie kilka z nich.

Największą ozdobą każdej draceny są piękne, zielone liście. Mogą być one jaśniejsze lub ciemniejsze, z żółtymi smugami lub bez. Dzisiaj mamy dla was kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji tych roślin.

Odmiany draceny

Poniżej omawiamy kilka odmian draceny wraz z krajem pochodzenia oraz maksymalną wysokością, osiąganą przez poszczególne rośliny w warunkach naturalnych.

  • Dracena deremeńska – wywodzi się z Afryki, w warunkach naturalnych osiąga wysokość nawet pięciu metrów.
  • Dracena wonna – wywodzi się z Afryki, w warunkach naturalnych może osiągnąć wysokość nawet sześciu metrów, kwitnie co rok obsypując się niezwykle wonnymi, białymi kwiatami.
  • Dracena smocza – wywodzi się z Wysp Kanaryjskich, w warunkach naturalnych może osiągnąć wysokość nawet 20 metrów.
  • Dracena Reflexa – wywodzi się z Madagaskaru, Indii i Mauritiusa, w warunkach naturalnych osiąga wysokość do pięciu metrów.

dracaena-reflexa

  • Dracena obrzeżona – wywodzi się z Madagaskaru, w warunkach naturalnych osiąga wysokość do pięciu metrów.
  • Dracena Sandera – popularnie nazywana „Lucky Bamboo” i dość często mylona z bambusem, wywodzi się z Azji.

Pielęgnacja draceny

Najważniejsza jest jednak pielęgnacja draceny, która sprawia, że co roku będzie ona kwitła. Czego potrzebuje dracena?

  • Stanowisko: Mocno nasłonecznione stanowiska sprawiają, że liście draceny zaczynają żółknąć. Kiedy dracena będzie stała w zacienionym miejscu, wówczas liście zaczną usychać. Musimy ją zatem postawić na stanowisku słonecznym/widnym, ale nie bezpośrednio narażonym na działanie promieni.
  • Temperatura: Draceny nie lubią zimna. Optymalna temperatura ich wzrostu to 20 stopni lub nieco więcej.
  • Podłoże: Ziemia powinna być przepuszczalna, lekka. Draceny doskonale czują się na próchniczym podłożu. Na spodzie doniczki należy zrobić drenaż umożliwiający odpływanie nadmiaru wody.
  • Podlewanie: Draceny lubią wilgoć, dlatego należy pilnować, aby ziemia zawsze była lekko wilgotna. Nie wolno dopuścić do tego, aby woda w doniczce stała, bowiem wówczas korzenie draceny zaczną gnić. W okresie zimowym należy roślinę podlewać nieco mniej.

Kiedy kwitnie dracena?

Wiosna i lato to czas, kiedy kwitną wszystkie draceny. W tym okresie z rozety wyrastają pędy kwiatowe. Dracena ma kwiaty w kolorze białym, kremowym lub zielonym, jedne są wonne, a inne nie. Są one również zebrane w luźne grona i przeważnie pojawiają się dopiero u starszych kwiatów. Odpowiednia pielęgnacja draceny sprawia, że co rok pojawiają się na niej kwiaty. Ich zapach jest tak intensywny, że w małych pomieszczeniach może on być wręcz nie do zniesienia. Zbagatelizowanie wymagań rośliny sprawi, że nasza dracena może nie zakwitnąć nigdy.

Dracena jest bardzo wdzięcznym kwiatem, który w uprawie domowej wcale nie jest wymagający. Za troskliwą opiekę odwdzięcza się gęstymi liśćmi i słodko pachnącymi kwiatami. Stanowi ona również doskonałą ozdobę, zarówno w domu, jak i w pracy.

jak-dbac-o-dracene

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.