Jak rozpoznać objawy zawału serca?

Objawy świadczące o tym, że zawał serca jest nieunikniony, pojawiają się tuż przed nim, ale nasz mądry organizm ma sposoby, by wysyłać sygnały jeszcze miesiąc przed atakiem.

Kiedy w tętnicach wieńcowych gromadzą się zakrzepy powodujące spadek dostaw krwi, która podróżuje do serca i z powrotem, występuje atak. Tkanki serca umierają po awarii przepływu krwi i człowiek doświadcza bólu.

Objawy, które mogą zwiastować zawał serca

Nadmierne zmęczenie
Nadmierne zmęczenie może być powodowane przez zwężenie tętnicy wieńcowej, co wpływa na ilość krwi pobieranej przez serce, a więc serce jest zmuszane do bardziej wytężonej pracy i organizm szybciej się męczy.

Duszności
Kiedy serce otrzymuje mniej krwi, płuca cierpią na niedobór tlenu, co odczuwa cały układ oddechowy i system pracy naczyń krwionośnych. Jeśli nie można wziąć głębokiego oddechu jak normalnie, możliwe, że zwiastuje to zawał serca, trzeba więc niezwłocznie udać się do lekarza.

Osłabienie
Zwężenie tętnic niekorzystnie wpływa na krążenie krwi w całym organizmie, powodując osłabienie mięśni przez brak krwi oraz tlenu we krwi.

Zimne poty i zawroty głowy
Przez niedostateczne ukrwienie do mózgu dociera mniej tlenu, co może powodować zimne poty lub zawroty głowy, pojawiające się zwłaszcza wtedy, gdy gwałtownie się wstaje.

Dyskomfort w klatce piersiowej
Objawem pojawiającym się najbliżej ataku jest dyskomfort w klatce piersiowej. Powoduje go mała ilość tlenu w mięśniu sercowym i uczucie to stopniowo zwiększa się do momentu wystąpienia zawału serca.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.