Jak uzyskać kartę rowerową i motorowerową?

Posiadanie karty rowerowej czy też motorowerowej to duża odpowiedzialność, ale także duża samodzielność na drodze.

Możesz poruszać się sam bez opieki dorosłych, ale należy pamiętać, że trzeba trzymać się ściśle zasad kodeksu.

W jakim wieku można ubiegać się o kartę?

Od 10 roku życia można starać się o kartę rowerową, a od 13 roku życia o motorowerową.

Co trzeba zrobić, aby uzyskać kartę rowerową?

Karta rowerowa to dokument, który otrzymasz za zdany poprawnie egzamin. Aby ją uzyskać trzeba poznać zasady ruchu drogowego, poznać znaki, nauczyć się jazdy w prawdziwym ruchu drogowym, czy na rowerze, czy motorowerze.

A jak wyglądają formalności ?

Z sekretariatu szkoły należy pobrać „Arkusz zaliczeniowy ucznia”. Wypełnić dane osobowe (imię, nazwisko). Nauczyciel na tej samej karcie, wpisuje swoją opinie na temat ucznia oraz potwierdza ze jest on obyty z zakresu wychowania komunikacyjnego. Rodzice podpisują zgodę na uzyskanie karty rowerowej lub motorowerowej, ta tym samym arkuszu. Wypełnioną poprawnie kartę wraz z podpisami rodziców i wychowawcy należy złożyć do dyrektora  szkoły.

W wyznaczonym terminie należy zgłosić się na egzamin, każdy przystępujący musi posiadać ważna legitymację szkolną. Egzamin dzieli się na część  teoretyczną i praktyczną.

Część teoretyczna na kartę rowerową składa się z jednokrotnego wyboru, zaś na kartę motorowerową test jest wielokrotnego wyboru. Po zaliczeniu testu można podejść do części praktycznej w obecności osoby uprawnionej do egzaminowania. Jeśli egzamin odbywał się po za szkołą i został zdany, do sekretariatu należy złożyć „Arkusz zaliczeń ucznia” i tylko czekać na odbiór karty.

Kto sprawdza wiedzę ubiegającego się o taką kartę ? nauczyciel wychowania komunikacyjnego wybrany przed dyrektora lub policjant przeszkolony z zakresu ruchu drogowego czy też sam egzaminator.

Przez kogo zostaje wydana karta rowerowa /motorowerowa? Należy zgłaszać się do dyrektora szkół podstawowych, gimnazjum. Za egzamin nic nie płacisz wystarczy, mieć dobra ocenę z zachowania.

Gdzie się udać, gdy zgubimy kartę rowerową?

Trzeba niezwłocznie udać się do dyrektora szkoły zgłosić brak posiadanej karty. Wystawiona zostanie nowa karta nie trzeba będzie powtarzać egzaminu.

Po otrzymaniu karty rowerowej /motorowerowej przestrzegaj zasad ruchu drogowego, korzystaj również z dróg publicznych pamiętaj by zaopatrzyć się w kask i elementy odblaskowe, które znacznie poprawiają widoczność dla pozostałych uczestników.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.