Jakie garnki kupować?

Dobry kucharz wie, że smak potraw nie zależy jedynie od dobranych składników, ale także od garnków, w których są przygotowywane. Garnki powinny być nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale także solidne.

Warto więc zainwestować raz w porządny zestaw garnków, zamiast wydawać co chwile pieniądze na kolejne.

Jak wybrać garnek?

Wybierając garnki, powinniśmy zwracać uwagę, czy nadają się one do mycia w zmywarce. Ważne jest również, żeby zajmowały możliwie jak najmniej miejsca, stąd wybierajmy garnki, które można przechowywać jeden w drugim. Równie istotne są pokrywki – należy wybierać te, które posiadają otwory do odprowadzania pary.

Ile garnków kupić?

Ilość garnków wybieramy, kierując się tym, ile i co gotujemy. Z pewnością przydatnych będzie kilka mniejszych rondelków do gotowania mleka, bądź przyrządzania sosów. Większy garnek potrzebny będzie do gotowania zupy. Pięciolitrowy z pewnością wystarczy do przygotowania zupy dla czterech osób. Przydatny będzie również duży garnek, dziesięciolitrowy, do gotowania między innymi bigosu. Gospodyniom, które często robią przetwory, posłuży szeroki garnek pokryty nieprzywieralną powłoką. Do gotowania makaronów wybrać możemy natomiast garnek z wkładką z dziurkami, która zastępuje durszlak.

Rodzaje garnków

garnkiGarnki ogólnie można podzielić na cztery rodzaje:

  • do gotowania, 
  • do smażenia, 
  • do gotowania na parze,
  • do duszenia i pieczenia.

Garnki do gotowania

Najlepsze do gotowania makaronu, ziemniaków oraz zup okazują się garnki ze stali. Potrawy gotują się w nich równo i rzadko się przypalają. Powinny mieć grube ścianki i dno z zatopioną wkładką z miedzi lub aluminium. Dzięki tym wkładkom gotowanie jest szybsze, gdyż nagrzewają się one w krótszym czasie niż stal. Uwagę zwrócić należy również na uchwyty. Powinny być one wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury, które złapiemy bez ryzyka poparzenia. Do kuchenek indukcyjnych najlepsze będą stalowe garnki, które bezpiecznie można na niej postawić. Aby sprawdzić jeszcze w sklepie, czy wybrane przez nas garnki będą się nadawały wystarczy przyłożyć do dna magnes – jeśli się trzyma, garnek jest dobry.

Garnki do smażenia

Do smażenia najlepiej sprawdzą się garnki z powłoką ceramiczną lub Teflonem, co zabezpiecza potrawy przed przywieraniem. Aby nie porysować i uszkodzić delikatnej powłoki powinniśmy używać do mieszania drewnianych łyżek lub wykonanych ze sztucznego tworzywa odpornych na wysoką temperaturę. Uszkodzona przez metalowe sztućce powłoka nie nadaje się bowiem do użytkowania. Garnki z ceramiczną powłoką i Teflonem doskonale nadają się one do podsmażania mięsa bez tłuszczu lub na niewielkiej ilości oleju. Dopiero później dodaje się warzywa oraz wodę, by połączyć i gotować razem składniki. Najbardziej funkcjonalne naczynia do smażenia mają  średnicę 30-40 cm i niskie ścianki.

Garnki do gotowania na parze

Idealnie do gotowania zdrowych posiłków na parze są kilkupiętrowe garnki z podwójnym dnem. W sklepach dostępne są garnki dwu-, trzy-, a nawet czteropiętrowe. W zależności od tego ile składników razem chcemy gotować, tym wyższy garnek wybieramy. Niewątpliwą zaletą tych naczyń jest to, że cały posiłek możemy gotować jednocześnie na jednym palniku. Używając tych naczyń do dolnej części wlewa się wodę, a na kolejnych piętrach układa się mięso, ryby i warzywa. Ważne, aby poszczególne naczynia części były do siebie idealnie dopasowane. W pokrywce natomiast powinien znajdować się otwór do odprowadzania pary.

Garnki do pieczenia oraz duszenia potraw

W pieczeniu i duszeniu potraw niezawodne będą garnki żeliwne. Nadają się one do zapiekanek z mięsem, a także do pieczeni. Zaletą tych naczyń jest to, że trzymają one ciepło przez długi czas, choć nagrzewają się wolno, a przyrządzone potrawy nie stygną. Ponadto nadają się one zarówno do gotowania na kuchence, jak i do pieczenia w piekarniku. Najlepsze garnki pokryte są w środku emalią ceramiczną lub Teflonem, co zapobiega przed przywieraniem i chroni wnętrze przed rdzewieniem. Tak wykonane garnki łatwiej również czyścić.

Oceń

8 komentarzy

  1. merwinka 27 lipca 2013
  2. kuchareczka 14 września 2013
  3. Agata40 22 września 2013
  4. Marta Kowalewska 26 września 2013
  5. Marcela 26 września 2013
  6. Małgosia 9 października 2013
  7. edwina 19 października 2013
  8. Kasia 12 grudnia 2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.