Długotrwała praca przy komputerze negatywnie odbija się na Twoich stawach, które w efekcie są zmęczone i obolałe. Nie tylko boli kręgosłup, ale dają o sobie znać również łokcie, nadgarstki, biodra i kolana. Zatem, co robić, aby tego uniknąć?
Przez wielu ludzi praca przy komputerze jest postrzegana jako zajęcie proste, łatwe i przyjemne. Jest to jednak tylko pozorne wrażenie. Setki godzin spędzonych w jednej pozycji i ciągłe wpatrywanie się w ekran monitora sprawiają, że zza biurka wstajemy zmęczeni, jak po ciężkiej fizycznej pracy.
Plecy
Ciągła pozycja siedząca przeciąża kręgosłup. Zwiększa się przepływ krwi poprzez napięte mięśnie, które stają się niedotlenione – zupełnie jak po maratonie. W szczególności najbardziej narażony jest odcinek lędźwiowo-krzyżowy wraz z otaczającymi go mięśniami. W przypadku, gdy ważymy 60 kilogramów, to na nasze kręgi uciska 120 kilogramów. Dlatego nic dziwnego, że po całym dniu spędzonym przy komputerze bolą nas plecy. Aby temu zapobiec zapewnij sobie prawidłową pozycję przy komputerze – nie garb się, nie wyciągaj głowy do przodu ani nie pochylaj się nad biurkiem. Ustaw fotel tak, aby łopatki przylegały do dolnego odcinka kręgosłupa. Ekran ustaw tak, aby górna jego krawędź znajdowała się poniżej linii wzroku. Co godzinę wstawaj od komputera, pochodź chwilę, poobracaj głowę dookoła i wykonaj kilka skłonów.
Łokieć
Gdy stale powtarzamy ten sam gest, dochodzi do mikrourazów związanych z przeciążeniem stawu łokciowego. Może to wywołać stany zapalne i dolegliwości bólowe łokcia. Dlatego pisząc starajmy się opierać łokcie o podłokietniki krzesła, aby nie wisiały w powietrzu. Co godzinę staraj się rozmasowywać oba łokcie. W tym celu wyprostuj rękę i dłonią drugiej pocieraj przez dwie minuty zewnętrzną i wewnętrzną stronę stawu łokciowego.
Biodra i kolana
Godziny spędzone w pozycji siedzącej sprawiają, że stawy biodrowe i kolanowe są ugięte stale pod tym samym kątem, co wywołuje dolegliwości bólowe. Aby temu zapobiec warto ustawić siedzisko fotela tak, aby jego brzeg nie uciskał ud, a stopy mogły swobodnie dotykać podłoża. Kiedy to niemożliwe, warto zaopatrzyć się w praktyczny podnóżek. Nigdy nie siadaj bokiem do monitora komputera. Wówczas nie tylko będzie bolał kręgosłup, ale i stawy biodrowe. W miarę możliwości jak najczęściej wykonuj pod biurkiem ćwiczenia, które polegają na prostowaniu i zginaniu stóp i zataczaniu nimi kółek w obie strony. Taka forma ćwiczeń nie tylko poprawi ciśnienie krwi, ale również zminimalizuje ryzyko tworzenia się żylaków.
Zespół cieśni nadgarstka
Regularne wykonywanie tych samych ruchów pisząc na komputerze wywołuje zespół cieśni nadgarstka. Codzienne urazy, całkiem nie zauważalne dla ludzkiego oka, powodują tworzenie się stanów zapalnych i obrzęku, co prowadzi do zmniejszenia się przestrzeni w kanale nadgarstka i ucisku na przebiegający w nim nerw pośrodkowy. Skutkiem tego jest odczucie mrowienia w palcach oraz dolegliwości bólowe, które wyraźnie nasilają się w nocy i promieniują nawet do okolic łokcia.
Ćwiczenia zapobiegawcze opierają się na przyjęciu odpowiedniej pozycji, tak aby między krawędzią biurka a klawiaturą było co najmniej 15 cm wolnej przestrzeni na swobodne ułożenie przedramion. Nadgarstek opieraj na żelowej podkładce. Przy pisaniu nie uderzaj mocno w klawisze klawiatury. A co godzinę pamiętaj, aby wykonać kilka ćwiczeń rozluźniających. W tym celu potrząśnij dłońmi i na przemian otwieraj i zaciskaj pięści.