Jak spędzać czas na emeryturze?

Jeżeli zawsze byłeś bardzo aktywny, zaangażowany w pracę, zajęty domem, miałeś na głowie mnóstwo obowiązków, przejście na emeryturę może okazać się dla Ciebie szokiem. Zapewne nie raz planowałeś ile rzeczy zrobisz, kiedy już nic nie będzie ograniczało Twojej wolności. Najprawdopodobniej szybko zdasz sobie jednak sprawę, że czas bezproduktywnie przepływa Ci przez palce.

Co więc zrobić, aby go nie marnować?  Jak spędzać czas na emeryturze, aby był jak najbardziej efektywny? Oto kilka pożytecznych rad.

Jak zorganizować sobie czas na emeryturze?

Jeżeli przez całe dotychczasowe życie pracowaliśmy bardzo intensywnie i mieliśmy wiele różnych zajęć, normalne jest, że będziemy chcieli odpocząć – przynajmniej na początku. Stąd możliwe leniwe dni, kiedy przechodzimy wiele godzin w szlafroku, nie będzie nam się chciało wychodzić na zewnątrz. Powinniśmy na to pozwolić organizmowi. Trzeba jednak z góry założyć, jak długo pozwolimy sobie na labę. Warto tym czasie stworzyć również plan na życie na emeryturze.

Problem z przechodzeniem na emeryturę ludzi aktywnych i zapracowanych polega na tym, że ich wyobrażenia o czasie wolnym zamykają się w stwierdzeniu: „ile to ja zrobię!”. Gdy już przyjdzie ten czas, zwykle reagują apatią. Apetyt na zrobienie wszystkiego, na co do tej pory nie miało się czasu, często kończy się nierobieniem niczego.

Najlepiej więc zastanowić się dokładnie, co chcemy zrobić najpierw. Warto znaleźć sobie dodatkowe zajęcie, które będziemy realizować obok codziennych zadań, których nie można unikać i zaniedbywać.

Co możemy robić na emeryturze?

  1. Zgłębiać najnowsze osiągnięcia techniki, z którymi często jest się na bakier, takie jak telefon komórkowy czy komputery – często jest to prawdziwe wyzwanie, które warto podjąć!
  2. Zapisać się na Uniwersytet Trzeciego Wieku, gdzie można chodzić na ciekawe dla siebie zajęcia i spotykać się z rówieśnikami. Pomoże to uniknąć zamknięcia się w czterech ścianach i spędzania czasu w gronie ciągle tych samych osób.
  3. Zacząć uprawiać jakiś niezbyt forsowny sport – np. nordic walking, jazdę na rowerze itp.
  4. Wybierać się od czasu do czasu do salonu SPA czy salonu urody, gdzie można skorzystać z zabiegów szczególnie korzystnych właśnie dla skóry dojrzałej.
  5. Wychodzić ze znajomymi na spotkania i zabawy przeznaczone dla osób 65+, coraz częściej organizowane przez różne lokale. Jeżeli nie ma takich spotkań w naszym mieście, możemy zawsze się umówić na wspólne wyjście ze znajomymi.
4/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.