Jak należy zbierać grzyby?

Największy wysyp grzybów występuje w naszym kraju jesienią, zwłaszcza we wrześniu i październiku. Występuje wówczas większość grzybów jadalnych, nic więc dziwnego, że masowo do lasów wybierają się w tym okresie grzybiarze, zarówno doświadczeni, jak i dopiero stawiający pierwsze kroki w tej dziedzinie.

Dzisiaj podpowiemy, jak i kiedy najlepiej zbierać grzyby, a także w co ubrać się na grzybobranie.

Kiedy na grzyby?

Wysyp grzybów najczęściej występuje po deszczu. Nie bez powodu wzięło się powiedzenie „jak grzyby po deszczu”, oznaczające pojawienie się czegoś „nagle, szybko i w dużej ilości”. W związku z tym na grzyby najlepiej wybrać się po kilkudniowych deszczach, w dzień ciepły, słoneczny.

Jak się ubrać na grzyby?

Ważny jest odpowiedni ubiór – musimy pamiętać o tym, aby maksymalnie chronił nas przed atakiem kleszczy, a równocześnie zapobiegał zadrapaniom czy otarciom, kiedy np. będziemy sięgać po dany okaz grzyba w gęste krzaki. Stąd najlepiej sprawdzą się długie spodnie plus góra z długim rękawem i nakrycie głowy, najlepiej kapelusz.

grzybobranie

Gdzie na grzyby?

Najlepiej jest znać teren grzybobrania, aby wiedzieć, kiedy i gdzie można się spodziewać danych grzybów, jednak jeżeli jesteśmy grzybiarzami początkującymi, szukajmy lasów, w których dominują sosny, świerki, dęby oraz buki, gdyż w towarzystwie tych drzew rosną najbardziej pożądane gatunki jadalnych grzybów.

Jak zbierać grzyby?

Najważniejsza jest wiedza na temat poszczególnych gatunków grzybów i umiejętność rozróżniania grzybów trujących od jadalnych. Jeżeli jesteś początkującym grzybiarzem, zawsze zabieraj ze sobą atlas grzybów i najlepiej wybieraj się na grzybobranie w towarzystwie doświadczonego grzybiarza, który wyjaśni Ci wszystkie wątpliwości, podpowie, jak szukać grzybów itp.

W razie najmniejszych wątpliwości, czy dany grzyb jest jadalny, czy trujący, wyrzuć owocnik i nie narażaj swojego zdrowia oraz życia.

Nie zbieraj młodych i nie w pełni rozwiniętych grzybów – największe szanse na prawidłową ocenę grzyba dają owocniki dojrzałe, o odpowiednio wykształconej barwie blaszek, kapeluszach, pierścieniach itp.

Częstym pytaniem jest sam sposób zbierania grzybów – czy wykręcać je, czy wycinać? Wycinanie nie uszkadza grzybni i zmniejsza ilość pracy przy późniejszym czyszczeniu grzybów, ale polecane jest przede wszystkim przy gatunkach, które dobrze znamy.

Wykręcanie może uszkodzić grzybnię, dlatego jeżeli decydujemy się na ten typ zbierania, zawsze zatykajmy dołek za pomocą ściółki. Dzięki temu sposobowi możemy obejrzeć w całości wyciągnięty owocnik i mniejsze jest prawdopodobieństwo pomyłki.

Zebrane prawidłowo zidentyfikowane grzyby wkładaj do wiklinowego przewiewnego koszyka. Zerwany grzyb to ciągle żywy, oddychający organizm, wydzielający dwutlenek węgla oraz wodę, stąd wkładanie go do pojemnika nieprzewiewnego może sprawić, że, nawet jeżeli jest jadalny, zacznie wydzielać produkty toksyczne, szkodliwe dla człowieka.

grzyb

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.