Jak suszy się grzyby?

Niewątpliwie spacery po lesie potrafią człowieka uspokoić, wyciszyć i zrelaksować. A co jeśli ruch połączy się ze zbieraniem grzybów? Z pewnością przydadzą się do wigilijnych pierogów lub uszek. Suszone świetnie sprawdzą się jako dodatek do bigosu.

W końcu nie od dziś grzyby stanowią nierozerwalny element kuchni polskiej, wielu licznych, jakże smacznych dań, którymi rozpieszczamy nasze podniebienia.

 

Jakie grzyby nadają się do suszenia?

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie grzyby nadają się do suszenia. Najwłaściwsze są te o twardych kapeluszach, z dużą zawartością miąższu. Wśród nich wyróżniamy borowiki, podgrzybki, koźlarze i kurki.

Susz z borowików jest jasny, świetnie nadają się do mięs, sosów, jak również do zup grzybowych.

Z podgrzybków otrzymujemy susz ciemny, który idealnie będzie komponował się z zupami, sosami i daniami z kapusty kiszonej.


Z koźlarzy
do suszenia wybiera się jedynie kapelusze, ponieważ nóżki w procesie suszenia czernieją. Dotyczy to koźlarza babki oraz koźlarza pomarańczowego.

Potoczna kurka, czyli pieprznik jadalny doskonale nadaje się do suszenia, jednak trzeba uważać, aby za nadto jej nie przesuszyć, ponieważ wtedy stanie się twarda. Nawet podczas gotowania nie odzyska swojej naturalnej miękkości. Suszone kurki podkreślą smak wielu sosów oraz zup.

borowik

 

Jak suszyć grzyby? 

Do suszenia powinno się wybierać nie za duże grzyby, najlepiej takie o średniej wielkości. Do suszenia nie myje się owocników – nasiąknięte od wody znacznie dłużej się suszą, w efekcie robią się ciemne i pomarszczone.

Grzyby najlepiej suszyć na świeżym powietrzu, w miejscu o silnym nasłonecznieniu. Najlepiej w tym celu pokroić je na drobne plastry i nawlec na sznurek. Wszystkie te elementy, które są uszkodzone, popsute albo robaczywe trzeba dokładnie usunąć.

Grzyby można ususzyć również, rozkładając je na papierze, co jakiś czas przewracając na drugą stronę, aby nie przywarły do podłoża. Od pewnego czasu na rynku dostępne są również specjalne suszarki do grzybów.

Idealnie ususzone grzyby są delikatnie elastyczne, ale pod wpływem nacisku nie wyginają się nadmiernie. Te, które są przesuszone będą kruche, podatne na łamliwość, a w procesie gotowania nie uzyskają pierwotnej swej miękkości.

suszenie-grzybow

 

Grzybowy susz 

Grzybów nadmiernie wysuszonych nie trzeba wyrzucać! Można je spożytkować poprzez zmielenie na proszek. Wówczas taką mieszankę można dodawać do przeróżnych sosów.

Jednak zanim zabierzemy się za mielenie, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat jego przechowywania.

Proszek grzybowy należy przechowywać w szczelnie zamkniętym, zaciemnionym miejscu w drewnianym albo szklanym pojemniku. Jeśli nie zostaną zakryte, wówczas niczym gąbka będą chłonąć wszelkie zapachy oraz unoszącą się w powietrzu od gotowania wilgoć. Dodatkowo nie mają ochrony przed szkodnikami.

Przed zmieleniem warto grzyby odpowiednio posegregować według gatunku. Następnie wsypujemy je do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników i opisujemy datą oraz nazwą mieszanki grzybowej.

Warto pokusić się o osobne przechowywanie suszonych kapeluszy oraz nóżek. Każde z nich gotuje się w innym czasie. Kapelusze w bardzo szybkim tempie chłoną wilgoć, robią się wtedy elastyczne, z kolei nóżki wymagają długiego gotowania, po którym niekiedy i tak pozostają lekko twardawe. To nie znaczy jednak, że nie należy ich suszyć! Właśnie w nóżkach kryje się najwięcej aromatu, jednak zamiast je gotować, warto je po prostu zmielić i wykorzystać jako grzybowy susz.

Aby grzyby nie straciły swojego cennego aromatu należy najpierw umyć je w zimnej wodzie, a potem przez około trzy godziny moczyć w letniej wodzie. W ciągu tego czasu namokną od wilgoci, przez co nie będą wymagały długiego gotowania.

Warto również mieć na uwadze, aby niemoczonego suszu nie wrzucać na początku gotowania, ponieważ całkowicie może zmienić swój kolor. Dlatego jeśli chcemy uzyskać jasną barwę kapusty kiszonej, wówczas należy susz wrzucić na koniec gotowania.

grzyby-suszone

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.