Beszamel, inaczej zasmażka z mąki na maśle, rozprowadzona mlekiem, to sos, który podbija podniebienia wielu z nas. Wymyślono go na dworze Ludwika XIV i do dziś dnia stanowi wyśmienity dodatek do wielu potraw.
Dzisiaj mamy dla was wskazówki, jak go przygotować. Zapraszamy do lektury i kulinarnych eksperymentów.
Przepis na beszamel
Potrzebne będą:
- 4 dag masła,
- 4 dag mąki,
- 2 szklanki mleka (lub po szklance mleka i śmietanki),
- sól.
Przygotowanie
Białą zasmażkę z masła i mąki rozprowadzamy, używając zimnego mleka, i gotujemy na małym ogniu, stale mieszając, do momentu zgęstnienia sosu. Idealny sos powinien mieć konsystencję bardzo gęstej śmietany. Doprawiamy do smaku solą. Taki delikatny sos podajemy do jaj ugotowanych na twardo, ryb, białego mięsa, warzyw z wody.
Przepis na beszamel do potraw zapiekanych
Bardzo często stosuje się beszamel do potraw zapiekanych, ale wtedy przyrządza się go nieco inaczej. Oprócz podanych wyżej składników potrzebne będą również 2 żółtka, 2-3 łyżki gęstej śmietany i szczypta gałki muszkatołowej.
Przygotowanie
Zasmażkę z masła i mąki rozprowadzamy zimnym mlekiem, gotujemy na małym ogniu, stale mieszając, a pod koniec dodajemy rozkłócone ze śmietaną i solą żółtka oraz szczyptę gałki muszkatołowej. Tak przygotowanym sosem zalewamy np. ugotowane na półtwardo warzywa lub inne produkty, posypujemy je utartym żółtym serem i zapiekamy w piekarniku.
Przyrządzając ryby pod beszamelem, możemy doprawić sos podstawowy pieprzem, szczyptą cukru, sokiem i otartą skórką z cytryny oraz 2-3 łyżkami posiekanej natki pietruszki, gdyż bardzo korzystnie wpłynie to na smak całej potrawy.
Beszamel może też stanowić podstawę do przygotowania innych sosów, np.: chrzanowego, ziołowego, musztardowego.
Cenne wskazówki:
- Ilość wagowa masła i mąki powinna być koniecznie jednakowa.
- Gorącą zasmażkę rozprowadzamy, używając zimnego płynu, a zimną – używając gorącego.
- Aby uniknąć powstawania grudek, należy zdjąć zasmażkę z ognia i wlewać płyn powoli, cienkim strumyczkiem, cały czas starannie mieszając.