Jak wybrać płyn do mycia naczyń?

Do mycia naczyń należy używać środków, które mają w swoim składzie detergenty umożliwiające skuteczne usunięcie zarówno zabrudzeń, jak i drobnoustrojów. Mogą to być płyny, proszki lub pasty. Z pewnością najwygodniejsze w użyciu są płyny, ponieważ nie rysują powierzchni naczyń i łatwo się rozpuszczają w wodzie.

Poniżej mamy dla was kilka wskazówek odnośnie do tego, w jaki sposób wybrać płyn do mycia naczyń. Zapraszamy do lektury!

 

Jak wybrać płyn do mycia naczyń?

Obecnie dostępnych na rynku płynów jest naprawdę sporo. Różnią się nie tylko nazwami, ale również stężeniem detergentu, zapachem, barwą, sposobem dozowania, rodzajem opakowania i ceną.

Czym zatem kierować się przy ich wyborze? Wiadomo, że na jakość płynu wpływa stężenie, czyli koncentracja detergentów. Informacja o tym, czy preparat jest koncentratem, czy jest tylko zagęszczony, powinna znajdować się na opakowaniu. Koncentraty są co prawda droższe, ale też znacznie wydajniejsze i bardziej wskazane ze względu na ochronę środowiska, gdyż mniej plastikowych opakowań trafia do naszych śmietników. Nie należy utożsamiać płynów skoncentrowanych z zagęszczonymi, zawierającymi jedynie dodatek środków zagęszczających, który nie ma żadnego wpływu na skuteczność zmywania. Ich gęsta konsystencja ma tylko zasugerować kupującemu większa wydajność.

Zapach i barwa środków myjących nie mają wpływu na ich skuteczność. Tutaj możemy więc kierować się indywidualnymi upodobaniami. Ważnym kryterium przy wyborze płynu jest natomiast opakowanie, które powinno przede wszystkim zapewniać łatwość dozowania (chociaż teraz większość opakowań jest raczej praktyczna). Lepiej wybierać opakowania mniejsze, które są bardziej poręczne.

Płyny do mycia naczyń lub proszki do zmywarek nie zawsze radzą sobie ze śladami przypalenia, przywartymi resztkami potraw, sadzą, nalotem herbacie itp. W sprzedaży są skuteczne emulsje, zawierające dodatek substancji ściernych (np. drobno zmielonego marmuru, kredy itp.). Nie nadają się one jednak do czyszczenia naczyń polerowanych, błyszczących oraz naczyń z tworzyw sztucznych, mogą bowiem spowodować zarysowania powierzchni.

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.