Zmywanie naczyń kuchennych i stołowych należy do najczęściej wykonywanych, ale równocześnie najbardziej nielubianych prac domowych. Niedokładnie umyte naczynia stwarzają doskonałe warunki do rozmnażania się flory bakteryjnej, która może wywołać zaburzenia w przewodzie pokarmowym (biegunki, zatrucia pokarmowe itp.).
Trzeba też mieć na uwadze, że potrawy i produkty spożywcze przechowywane w niedomytych naczyniach szybko się psują. Dzisiaj mamy więc dla was kilka wskazówek odnośnie do tego, jak myć naczynia ręcznie.
Mycie naczyń wymaga, wbrew pozorom, pewnej wiedzy. Rozpowszechniany przez niektórych ekologów pogląd, iż do usunięcia zabrudzeń i drobnoustrojów wystarczy wymycie naczyń w samej wodzie, jest błędny.
Poniżej mamy dla Ciebie natomiast wskazówki, jak krok po kroku myć naczynia, aby były naprawdę czyste i bezpieczne dla naszego zdrowia.
Mycie naczyń krok po kroku
- Przed zmywaniem usuń z naczyń resztki potraw.
- Naczynia z mocno przyschniętymi resztkami potraw przed zmywaniem koniecznie odmocz.
- Zmywaj naczynia w roztworze wodnym płynu do mycia naczyń przygotowanym w komorze zlewozmywaka, plastikowej misce lub wanience. Nie stosuj jednak zbyt dużej ilości płynu, gdyż nie ma to wpływu na efekt mycia, a jedynie zwiększa zużycie płynu oraz pienistość całego roztworu. W związku z tym przedłuża czas płukania umytych naczyń. A niestety, im większa dawka płynu do mycia naczyń w roztworze, tym bardziej wysusza on skórę rąk.
- Zaczynaj od naczyń najmniej zabrudzonych (np. szklanki, filiżanki), a kończ na tych najbardziej zabrudzonych (garnki, patelnie itp.).
- Pozostałości detergentów starannie spłucz ze zmywanych naczyń. Najlepiej wykonuj to pod bieżącą wodą, tak długo, aż zniknie piana. Jeżeli używasz wody stojącej, wymień ją 2-3 razy.