Jak wybrać wodę do picia?

Woda mineralna bez gazu, a może z bąbelkami? Wody gazowane mają złą opinię, ale wielu zwolenników. Niegazowane na odwrót. Kto ma rację?

GAZOWANA

+ smak

Lekkie łaskotanie bąbelków gazowanej wody mineralnej w język to dla wielu osób synonim odświeżenia.

Niektórzy nie lubią wody bez gazu, bo twierdzą, że nie ma ona smaku. Dlatego, jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań, lekarze popierają picie wody lekko gazowanej. Najważniejsze jest stałe uzupełnianie ilości płynów w organizmie. Powinnaś wypijać przynajmniej litr wody dziennie.

Bąbelki, czyli dwutlenek węgla, działają jak środek konserwujący. Dlatego woda gazowana dłużej zachowuje niezmieniony smak.

– nie dla każdego

Dwutlenek węgla z wody gazowanej jest nieszkodliwy, ale bąbelki mogą podrażniać żołądek, przełyk i krtań. Powinny ich unikać osoby, które cierpią na zgagę, problemy jelitowe, mają chorobę refluksową lub nadwerężone struny głosowe.

Lepiej nie dawać jej dzieciom, bo piją one zwykle bardzo łapczywie. Wtedy duża ilość dwutlenku węgla szybko dostaje się do żołądka. Gaz rozpręża się tam, wywołuje wzdęcia, a nawet ból żołądka.

Z podobnych powodów nie nadaje się do gaszenia pragnienia w czasie ćwiczeń sportowych i po wysiłku.

A więc podsumowując: dla smakoszy, do popijania w dowolnej ilości, ale powoli i wyłącznie małymi łykami.

 

butelka-wody

BEZ GAZU

+ dla wszystkich

Taką wodę można pić właściwie bez ograniczeń. Nie mają znaczenia okoliczności, wiek i stan zdrowia.

Woda bez bąbelków nie rozpycha żołądka, więc można wypić jej o wiele więcej niż gazowanej. Dlatego, wybierając niegazowaną, łatwiej przestrzegać zaleceń lekarzy dermatologów oraz kosmetyczek i pić jeden albo dwa litry dziennie.

Jest lepsza na spotkania towarzyskie: unikniesz krępujących odgłosów, które mogą ci się przydarzyć po szybkim wypiciu szklaneczki wody gazowanej.

– nietrwałość

Woda niegazowana szybciej traci świeżość, dlatego nie można jej po otwarciu zbyt długo przechowywać. W restauracji bezpieczniej zamawiać wodę gazowaną.

Wiele osób nie chce jej pić, bo twierdzi, że im nie smakuje. Jednak tak naprawdę nie chodzi o smak, bo teoretycznie woda go nie ma. Niektórzy ludzie jej nie lubią, bo po prostu wydaje im się, że w niczym nie różni się od zwykłej kranówki.

Tak prawdę mówiąc, to ten napój po prostu nie ma więcej wad!

Małą butelkę wody niegazowanej powinnaś mieć zawsze pod ręką. Jeśli chcesz ożywić jej smak, dodaj plasterek cytryny.

 

Jak wybrać wodę do picia – wideo porady

Fakty oraz mity dotyczące wody czyli jaką wodę do picia wybrać?

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.