Jakie zmiany w przepisach czekają kierowców?

Egzamin na prawo jazdy dla każdego jest stresującym wydarzeniem w życiu. Dla wielu to najtrudniejszy sprawdzian w życiu.

Jeśli jesteś początkującym kierowcą lub dopiero zaczynasz swoją przygodę za kółkiem sprawdź, jakie niespodzianki na ciebie czekają!

Testy

Dotychczas komputer losowo dobierał 18 pytań z puli 524 pytań teoretycznych. Dopuszczalne było wracanie do pytania i nanoszenie poprawek w czasie nie przekraczającym 25 minut.

Od teraz każdy zdający będzie miał pół godziny na rozwiązanie testu, przy czym musi pamiętać, że nie będzie miał możliwości powrotu do pytania, którego nie jest pewien. Od przyszłego kierowcy będzie wymagało się umiejętności poprawnego zastosowania przepisów, zgodnie z prezentowanym filmem.

Świeżo upieczeni kierowcy pod lupą

Dotąd osoba, która ukończyła egzamin na prawo jazdy z wynikiem pozytywnym, po odbiorze dokumentu mogła bez przeszkód poruszać się po drodze. O ile nie umieściła na aucie zielonego listka, nikt nie wiedział, że jest świeżo upieczonym kierowcą.

Od tej pory każdy nowy kierowca przez okres dwóch lat będzie znajdował się pod większym nadzorem ze strony Policji. Jeśli w tym czasie zdarzy mu się popełnić jakieś wykroczenie drogowe, wspomniany okres ulegnie wydłużeniu.

Zaś przy dwóch przewinieniach świeżo upieczony kierowca będzie musiał liczyć się z koniecznością odbycia kursu reedukacyjnego.

W przypadku trzeciego wykroczenia – zostanie odebrane mu prawo jazdy.

Dodatkowo nowy kierowca będzie mógł poruszać się tylko samochodem, który będzie posiadał specjalne oznaczenie – zielony listek – przez okres ośmiu miesięcy.

Trzeba także liczyć się z nałożonymi limitami prędkości dla świeżo upieczonych kierowców. W terenie zabudowanym będzie można jechać z maksymalną prędkością 50 km/h, także po zmroku, a poza nim 80 km/h.

Między czwartym, a ósmym miesiącem posiadania prawa jazdy, jego użytkownik będzie musiał zgłosić się na odbycie dodatkowego szkolenia, które ma na celu ulepszyć technikę jazdy.

Ponowne skierowanie na egzamin

Kierowca, który zgromadził na swoim koncie 24 punkty musiał pójść na ponowny egzamin.

Teraz, jeśli uzyskałeś maksymalną liczbę punktów, aby zostały skasowane będziesz musiał odbyć kurs reedukacyjny. Jednak jeśli w ciągu roku od odbycia szkolenia, znowu uzbierasz maksymalną ilość punktów -stracisz prawo jazdy.

Kategorie na motor

Do tej pory, jeśli chciałeś posiadać prawo jazdy na motor, musiałeś mieć skończone 16 lat – do uzyskania kategorii A1, która uprawniała prowadzenie motocyklu do pojemności 125 ccm i mocy do 11 kW. Po ukończeniu 18 lat mógł ubiegać się o zdobycie kategorii A, która dawała możliwość prowadzenia motorów bez jakichkolwiek ograniczeń.

Teraz, aby zdobyć prawo jazdy A1 należy mieć ukończone 16 lat, A2 – 18 lat. Po następnych dwóch latach można starać się o uzyskanie kategorii A2 lub A. W przypadku kategorii A, zdający musi mieć 24 lata, chyba że wcześniej przez dwa lata miał prawo jazdy A2.

Wydawana dotąd karta motorowerowa zostaje zamieniona na kat. AM, która daje możliwość prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokołowych. Taki dokument można wyrobić nastolatkowi, który ukończył 14 lat.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.