Jak odjąć punkty karne?

W dniu 19 stycznia 2013 roku w życie wszedł nowy system nakładania punktów karnych na kierowców.

Podczas jednej kontroli mogą oni dostać maksymalnie 10 punktów karnych, niezależnie od tego, ile wykroczeń popełnili.

Punkty karne 2013

Równocześnie zmieniają się zasady odejmowania punktów karnych – zostają stanowczo zaostrzone w stosunku do przepisów z poprzednich lat. Do tej pory kierowca mógł uczestniczyć w kursach reedukacyjnych prowadzonych przesz szkoły nauki jazdy, które pozwalały zniwelować 6 punktów z konta punktów ujemnych, oczywiście po uiszczeniu odpowiedniej opłaty,  z reguły wynoszącej 300 zł. W kursach takich „pirat drogowy” mógł uczestniczyć kilka razy w ciągu roku, każdy miał taki sam skutek – odejmował 6 punktów karnych.

Odejmowanie punktów karnych od 2013 roku

Obecnie kierowcy, którzy w jednym roku zgromadzą 24 punkty karne, nie stracą od razu prawa jazdy, ale zostaną skierowani na kurs reedukacyjny oraz będą musieli przejść badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu. W kursie reedukacyjnym, trwającym kilka razy dłużej niż do tej pory, będą mogli wziąć udział tylko jeden raz w roku, nie tak jak do tej pory – kilka razy, a po jego odbyciu ich konto punktów karnych zostanie wyzerowane.

Od tej pory będą jednak podlegali szczególnej kontroli – jeżeli przez następnych 5 lat znowu zgromadzą 24 punkty karne, stracą prawo jazdy na wszystkie posiadane kategorie i będą musieli ponownie przejść kurs na prawo jazdy oraz zdać egzamin. Nie ma już możliwości uczestniczenia w kursach reedukacyjnych, redukujących część punktów.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.