Jak myć rower?

Każdy rowerzysta zdaje sobie sprawę z faktu, że o rower należy odpowiednio dbać – najlepiej należy go umyć po każdej przejażdżce, gdy jest zabłocony itp., zaschnięte błoto bowiem usuwa się o wiele trudniej.

Dzisiaj podpowiadamy, na co zwracać szczególną uwagę, dbając o rower.

Pielęgnacja roweru

Pamiętaj, aby roweru nie myć nigdy wodą pod wysokim ciśnieniem, np. na stacjach benzynowych za pomocą myjki, gdyż w ten sposób możesz wtłoczyć pod piast i do suportu wodę, która wypłucze smar i przyczyni się do szybszego zużywania się tych części.

Nie wkładaj też pod żadnym pozorem całego roweru do wody, gdyż w ten sposób możesz przyczynić się do dostania się wody np. do wnętrza rur w ramie i szybkiej ich korozji.

Wbrew pozorom nie ma znaczenia czyszczenie ramy – ma ono wpływ tylko nasze osobiste wrażenia estetyczne. Czyszcząc rower, warto skupić się na tym, co powinno być czyste, aby pracował on bez zarzutu.

Elementy roweru wymagające szczególnej pielęgnacji

Specjalnej troski w czasie mycia roweru wymagają więc:

  • napęd, który możemy czyścić szmatką lub starą szczoteczką do zębów zwilżoną naftą (przecieramy najdokładniej jak to możliwe łańcuch, tryby i zewnętrzne przerzutki), a także – ten sposób jest nieco dłuższy – zdejmując łańcuch i zostawiając go np. na całą noc w nafcie;
  • kierownica i rączki kierownicy, które również należy wyczyścić dokładnie, najlepiej suchą lub jedynie lekko zwilżoną szmatką;
  • hamulce, od których prawidłowej pracy zależy bezpieczeństwo naszej jazdy; trzeba zwrócić uwagę na hamulce zewnętrzne, które czyści się zawsze bez użycia środków chemicznych, klocki hamulcowe, które w razie potrzeby musimy regularnie wymieniać, oraz linki i pancerze, które trzeba czyścić po każdej przejażdżce, aby zapobiec dostaniu się do środka pancerzy piasku;
  • amortyzatory, które należy wycierać z brudu po każdej jeździe,
  • inne elementy roweru, takie jak oświetlenie, błotniki, bagażnik czy koszyk na bidon, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji, ale które warto, podobnie jak wymienione powyżej elementy, również przecierać starannie po każdej jeździe.

Jak myć rower? – porady video

Kilka sposobów czyszczenia łańcucha.

4.7/5 - (37 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.