Owijanie kierownicy, inaczej zakładanie owijki na kierownicę, jest zadaniem, które będzie wymagało od Ciebie sporej cierpliwości. Jeżeli jednak chcesz, aby Twój rower wyglądał efektownie i estetycznie, pamiętaj że warto poświęcić trochę czasu, aby cieszyć się z satysfakcjonujących efektów.
Na pewno się uda! Poniżej radzimy, jak owijać kierownicę.
Owijanie kierownicy krok po kroku
Zanim przystąpisz do nałożenia na kierownicę nowej owijki, zdejmij starą, a ślady po niej wyczyść preparatem do odtłuszczania powierzchni. Przy okazji możesz też wymienić linki i pancerze, dzięki czemu zapewnisz sobie lepszą pracę układu hamulcowego. Potem możesz przystąpić do owijania kierownicy.
Kierunek owijania kierownicy jest dowolny, radzi się jednak, aby zakładać owijkę od wewnątrz kierownicy, po prawej stronie w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara, po lewej – w kierunku zgodnym. Zaczynaj od dołu kierownicy, zgodnie z wybranym przez siebie kierunkiem, cały czas trzymając owijkę nieco napiętą – dzięki temu nie będzie się ona po jakimś czasie luzować. Uważaj jednak, aby nie naciągać jej zbyt mocno, gdyż mógłbyś ją po prostu zerwać.
W zależności od tego, jaką grubość owijki preferujemy, a także jaką posiada długość nasza owijka, poszczególne jej warstwy mogą zachodzić na siebie w różnym stopniu – najlepiej, abyś starał się, by zachodziły na siebie mniej więcej w połowie.
Problemem może być owijanie klamek hamulcowych, jednak przy odrobinie „gimnastyki” powinieneś sobie poradzić z tym problemem.
Wysokość, do której będziesz owijał kierownicę, zależy tylko od Ciebie – możesz ją owijać do mostka, możesz skończyć nieco wcześniej, pamiętaj jednak o tym, aby odpowiednio ją wykończyć. Jeżeli owijaliśmy kierownicę owijką skośną, musimy ostatni fragment z głową przyciąć pod skosem, jeżeli prosto, nie musimy jej przycinać. Potem naklejamy końcówkę na kierownicę, zaklejamy specjalną tasiemką – i gotowe.