Jak dobrać rower?

Każdy, kto jeździ na rowerze, potwierdzi bez wątpienia, jak korzystna dla ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia jest ta forma aktywności fizycznej. Należy do sportów przyjemnych, bezpiecznych i odpowiednich właściwie dla każdego – jeżeli więc masz możliwość jazdy na rowerze, nie wahaj się ani chwili dłużej!

Przygotowując się do rowerowego sezonu, warto zadbać o to, aby rower, na jakim będziemy jeździć, odpowiadał naszym wymaganiom, pasował do naszego stylu jazdy, miejsc, gdzie będziemy jeździć, czy naszego stanu zdrowia. Dzisiaj mamy dla was garść wskazówek, jak wybrać najlepszy dla siebie rower.

Jak wybrać rower?

Wybierając rower, warto zastanowić się, jaki jest nasz stan zdrowia, a także gdzie będziemy jeździć na wycieczki rowerowe i jaki będą miały one charakter – czy bardziej wyczynowy, czy turystyczny, czy rower będzie nam służył jedynie do pokonywania krótkim dystansów, np. pomiędzy miejscem zamieszkania a pracą. Dopiero po przeanalizowaniu tych aspektów powinniśmy się zapoznać z dostępnymi na rynku modelami rowerów, które opisane zostały poniżej.

  • Rower miejski – to świetny pomysł dla tych osób, które borykają się z chorobami kręgosłupa. Jest raczej ciężki, ma cienkie opony, uniesioną wysoko kierownicę, nisko osadzone siodełko, a także nie posiada przerzutek.siodełku i braku przerzutek.
  • Rower turystyczny – na jego wybór powinny się zdecydować osoby już zaprawione w jeździe na rowerze, wytrzymałe; zapewnia on komfort oraz stabilność dzięki szerokim i wytrzymałym oponom, ma nisko osadzone pedały i wielobiegową przerzutkę, dzięki której rowerzyście nie będą straszne nawet najbardziej strome podjazdy.
  • Rower crossowy, zwany inaczej trekingowym – to idealny nabytek dla osób, które zaczynają dopiero swoja przygodę z rowerem, a także dla wszystkich tych, którzy mają jakieś problemy zdrowotne; posiada duże koła, szerokie opony, umieszczone wysoko pedały itp., a wszystko to umożliwia jazdę po nierównym terenie bez narażania stawów czy kręgosłupa na nadmierne obciążenie.
  • Rower górski – to rower dla osób ze zdrowym kręgosłupem; ma mniejsze koła, grubsze opony z bieżnikiem, krótką ramę i dużą odporność na uszkodzenia; dodatkowo jest lekki, z reguły ma 24-biegową przerzutkę i amortyzatory; do innych jego cech należą: wysoko podniesione siodełko, pedały umieszczone dość wysoko nad ziemią, a także mocne hamulce; najlepiej sprawdza się na krótkich dystansach.
  • Rower szosowy, zwany inaczej kolarzówką – przeznaczony wyłącznie dla osób ze zdrowym kręgosłupem i niezłą kondycją; to rower wyścigowy – lekki, o dużych kołach, cienkich oponach i wąskim siodełku, w sam raz do jazdy po równej, gładkiej nawierzchni.

Wypytajmy dobrze o właściwości i cechy wybranego przez nas roweru sprzedawcę w sklepie. Opowiedzmy, gdzie chcemy jeździć, ile czasu dziennie, czy mamy jakieś problemy zdrowotne – dzięki temu będziemy mieć pewność, że doradzi nam on najlepszy możliwy dla nas sprzęt.

Powodzenia w zakupach!

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.