Jak centrować koło?

Centrowanie to proces, w którym należy stopniowo kształtować obręcz, nie wolno koncentrować się tylko na jednym miejscu czy wyobleniu.

Dzisiaj radzimy, w jaki sposób centrować koło. Zapraszamy do lektury!

Porady, jak centrować koło

Należy z obręczy zdjąć oponę, dętkę, opaskę i sprawdzić palcami naprężenie szprych. Uwaga, szprychy w tylnym kole od strony bębenka wolnobiegu są naprężone znacznie mocniej niż po przeciwnej.

Ustawić czujniki centrownicy tak, żeby mimo nieregularności koło obracało się, lekko ocierając w miejscach deformacji.

Następnie likwidujemy bicie w pionie, kolejno naprężając szprychy zamocowane przy ocierającym miejscu. Naprężać trzeba symetrycznie szprychy osadzone w piaście po lewej i prawej stronie. Jednorazowo nyple mogą być przekręcane o ćwierć obrotu.

Jak już ustabilizujemy bicie pionowe, należy zlikwidować bicie na boki, następnie wprawiamy koło w ruch. Luzując i naprężając szprychy, niwelować „bicie boczne” aż do uzyskania bezszmerowego obracania się koła w centrownicy.

Jak mamy suwmiarkę, to sprawdzamy, czy ścianki boczne obręczy nie są rozgięte.

Następnie wyjmujemy koło z centrownicy, opieramy poziomo na zacisku i silnie dociskamy od góry. Wszystkie szprychy na obwodzie muszą się rozprężyć, wydając specyficzne brzdęknięcia. Następnie obrócić koło i powtórzyć czynność z drugiej strony.

Jak centrować koło? – porady video

Poniżej film ilustrujący, jak centrować koła w rowerze.

 

Poniżej kolejny film ilustrujący centrowanie koła w rowerze.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.