Jak dbać o higienę intymną?

Jak myć pochwę

Jak dbać o higienę intymną?

Niemal każda kobieta doświadczyła bądź doświadczy w swoim życiu infekcji pochwy – każda z nas jest bowiem nosicielką licznych bakterii i grzybów i niewiele trzeba, aby doszło do ich wzmożonej aktywności. Najczęstszą przyczyną infekcji jest nieprawidłowa higiena intymna. Naturalną ochroną przed bakteriami i grzybami są pałeczki kwasu mlekowego – jeżeli zostaną zniszczone wskutek nieprawidłowej pielęgnacji okolic intymnych – może dojść do zapalenia dróg rodnych i układu moczowego.

Jak więc dbać o higienę intymną, aby zapobiegać nieprzyjemnym konsekwencjom?


Przede wszystkim warto do mycia używać specjalnie przeznaczonych do tego środków z naturalnym pH. Pamiętajmy bowiem, że większość mydeł czy żeli posiada pH zasadowe, które zmienia naturalny kwaśny odczyn okolic intymnych, a dodatkowe substancje zapachowe lub barwiące mogą podrażnić delikatną skórę i wysuszyć śluzówkę.

Podmywać się należy ZAWSZE w kierunku od przodu do tyłu, co zapobiega przenoszeniu bakterii z odbytnicy do pochwy. Okolice intymne warto dodatkowo wycierać osobnym, często zmienianym ręcznikiem, a także unikać kąpieli w wannie podczas miesiączki.

Nie wolno także przesadzać z depilacją – włosy łonowe są naturalną ochroną przed bakteriami, wirusami i grzybami, a także rozważnie i niezbyt często używać wkładek higienicznych – mogą być przyczyną podrażnień i otarć. Ważny jest również dobór odpowiedniej, oddychającej bielizny, unikanie noszenia na co dzień stringów, zbyt obcisłych spodni itp.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.