Jak poprawnie napisać życiorys?

Życiorys jest to jeden z niezbędnych dokumentów wymaganych przy staraniu się o przyjęcie do niektórych szkół lub zakładów pracy. Ogólnie mówiąc jest to skrótowy opis życia, a dokładniej- wykształcenia, osiągnięć naukowych, zawodowych, umiejętności.

Wzór życiorysu jest bardzo podobny do podania. Odróżnia je to, iż w życiorysie nie wymienia się adresata. Powinien on zostać napisany rzeczowo i zwięźle. Sporządzany jest w pierwszej osobie, językiem pozbawionym emocji. Powinien zawierać również wyłącznie prawdziwe fakty.

Stałe elementy życiorysu

  1. Dane osobowe, takie jak: data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, ich zawód, nazwisko rodowe matki, rodzeństwo, stan rodzinny;
  2. Wykształcenie: rodzaj szkół, miejscowość, studia wyższe (nazwa uczelni, wydział, kierunek), kursy, znajomość języków, stopnie naukowe, kwalifikacje, rozpoczęcie nauki;
  3. Praca zawodowa: lata i miejsce pracy, zakłady pracy, stanowiska, pełnione funkcje;
  4. Pozazawodowa działalność, wolontariat itp.;
  5. Inne: nagrody, wyróżnienia, odznaczenia, kary;
  6. Zamiary na przyszłość.

Szablon życiorysu

Prawidłowy życiorys powinien być napisany według ogólnie przyjętego szablonu.

W lewym górnym roku powinny znajdować się nasze dane osobowe. Natomiast w prawym górnym rogu informacja o miejscowości i dacie – dzień, miesiąc, rok stworzenia życiorysu. Należy pamiętać, iż nie podaje się adresata.

Pod spodem dużymi literami piszemy tytuł dokumentu, w tym przypadku: ”Życiorys”.

Niżej powinna znaleźć się właściwa treść dokumentu. Wymieniamy tam najważniejsze fakty z naszego życia dotyczące roku, miejsca urodzenia, krótkiej informacji o rodzinie, wykształceniu, kolejnych etapach edukacji (do jakich szkół chodziliśmy, specjalnych profilach, olimpiadach, konkursach, tytułach naukowych) oraz pracy zawodowej. Ważne jest, by zachować chronologie.

Możemy również zawrzeć informację o swoich zainteresowaniach, zajęciach dodatkowych, w których braliśmy udział.

Na samym dole, po prawej stronie koniecznie musi znaleźć się nasz czytelny i własnoręczny podpis.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.