Jak stworzyć doskonałe CV?

Znane nam CV (curriculum vitae), z łacińskiego oznacza „bieg życia”. Jest to nic innego jak życiorys podany w punktach, dokładnie uporządkowany według kolejnych lat naszej zawodowej kariery.

Dokument ten jest niezwykle ważną częścią każdego procesu rekrutacyjnego. Mówi wiele nie tylko o naszych predyspozycjach zawodowych, lecz również o cechach charakteru. Nieudolnie lub niedbale skonstruowane CV od razu dyskredytuje nas w oczach ewentualnego pracodawcy. Dlatego też warto poświęcić mu trochę czasu i wysiłku, by od razu nie skończyło w jego koszu lub niszczarce.

Jak napisać CV – wskazówki techniczne

W lewym górnym rogu w kolejnych wersach powinniśmy wpisać swoje dane: imię i nazwisko, datę urodzenia, miejsce urodzenia, adres zamieszkania, numer telefonu, adres mailowy. Natomiast w prawym roku, na samej górze: miejscowość, datę: dzień, miesiąc, rok złożenia CV. Trzeba pamiętać, aby nie wpisywać adresata.

Niezwykle ważne jest umieszczenie własnego zdjęcia. W wielu firmach CV wyrzucane jest do kosza, jeśli nie posiada tego elementu.

Pod spodem, na samym środku zamieszczamy tytuł czyli „CV”, a pod nim treść. Rozpoczynając od lewej strony powinniśmy zamieścić informacje o latach nauki, rodzaju i nazwie szkół, znajomości języków obcych i stopniu zaawansowania, a także dodatkowych umiejętnościach: na przykład obsługi komputera, urządzeń biurowych, prawe jazdy.

Wykształcenie:

W części poświęconej wykształceniu należy zastosować układ achroniologiczny, tzn. informacje najbardziej aktualne umieścić na samym początku. Daty rozpoczęcia i zakończenia studiów powinny składać się z miesiąca i roku. Podajemy też nazwę uczelni oraz kierunek, specjalność i tryb studiów. Można też umieścić informacje o ukończonej szkole średniej, zwłaszcza jeśli zdobyliśmy w niej kwalifikacje zawodowe.

Doświadczenie zawodowe:

Zaczynamy od najświeższych informacji, podajemy daty rozpoczęcia i zakończenia współpracy z każdym z pracodawców oraz nazwy zajmowanych stanowisk. Warto również opisać krótko, na czym polegały nasze obowiązki i pochwalić się sukcesami. Doświadczeniem może być nie tylko zatrudnienie w firmach, ale także staż, wolontariat, praktyka studencka, działalność w organizacjach, partiach, stowarzyszeniach, kołach naukowych czy klubach sportowych.

Dokument powinien również zawierać nasze osiągnięcia, np. ukończone kursy, udział i zwycięstwa w konkursach, olimpiadach, a także nasze dodatkowe zainteresowania, hobby. Dodając je warto jednak zastanowić się, czy takie informację będą istotne dla pracodawcy.

Na samym dole zamieszczamy swój czytelny podpis.

W stopce CV zawsze trzeba umieścić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. Oto przykładowa formułka:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 r. o ochronie danych osobowych, Dz. Ust Nr 133 poz. 883).”

Dobrze napisane CV powinno zmieścić się na jednej kartce formatu A4. O wyjątek od tej zasady można pokusić się wyłącznie w przypadku bogatej kariery zawodowej.

Pożyteczne rady

Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to wysłanie niezmienionego CV do kilku różnych film. Postaraj się wyeksponować w nim informacje, które liczyć się będą dla konkretnego pracodawcy. Prowadzący rekrutację na do międzynarodowej korporacji raczej nie zainteresuje się naszymi osiągnięciami poetyckimi. Będzie za to bardzo uważnie przyglądał się znanym nam językom obcym.

Pamiętaj również by zadbać o odpowiednie dopasowanie zdjęcia. CV to dokument, który powinien pokazać nasz profesjonalizm. Wesołe zdjęcia z wakacji lub basenu nie są w nim wskazane. Przed dodaniem do dokumentu trzeba je również odpowiednio skompresować – zbyt duży dokument może zostać odrzucony przez skrzynkę rekrutującego.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.