Jak napisać dobry list motywacyjny?

List motywacyjny jest to dokument łączący w sobie elementy podania oraz pochwały. Tworzymy go po to, aby spośród licznej grupy kandydatów, to na nas zwrócono uwagę i to właśnie nas przyjęto do pracy.

Ważne jest, aby wymienić w nim takie cechy, których prawdopodobnie będą wymagane od nas. Trzeba zatem informacje dopasować do posady, o która się staramy. Ubiegając się o prace handlowca nie musimy chwalić się swoimi zdolnościami fotograficznymi. Warto też pamiętać, by w treści listu motywacyjnego nie powielać informacji zawartych w CV. Powinien on natomiast przekonać przyszłego pracodawcę, że to właśnie ty jesteś najlepszym kandydatem na daną posadę.

Wzór listu motywacyjnego

W lewym górnym rogu wpisujemy swoje dane personalne: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu oraz adres mailowy. Natomiast w prawym górnym roku zamieszczamy informacje o miejscowości oraz dacie: dzień, miesiąc, rok.

Poniżej, po prawej stronie powinno znaleźć się imię i nazwisko adresata dokumentu. Warto zapamiętać, iż w przypadku listu motywacyjnego nie podaje się tytułu. Bezpośrednio pod danymi personalnymi zamieszcza się treść dokumentu.

Musimy zaznaczyć gdzie i na jakim stanowisku chcemy pracować oraz dlaczego wybraliśmy właśnie tą firmę. Należałoby także przekonać adresata, iż nasza osoba jest odpowiednia do pełnienia tegoż zadania. Swoja prośbę popieramy sensownymi argumentami.

Na końcu, po prawej stronie zamieszczamy własnoręczny, czytelny podpis.

O czym należy pamiętać

Nie umieszczaj w liście motywacyjnym zbyt wielu swoich cech charakteru. W końcu każdy może napisać, że jest kreatywny, pracowity i punktualny. Zamiast tego dobrze jest nim zawrzeć kilka powodów, które czynią nas wyjątkowymi. Warto opisać również sytuacje z życia, potwierdzające nasze predyspozycje zawodowe. Używaj przy tym rzeczywistych danych, faktów i liczb. Ciekawym pomysłem jest opisanie kilku najdonioślejszych wydarzeń z naszego życia zawodowego.

Pamiętaj również, by dostosować treść listu do firmy i stanowiska, na które aplikujesz. Nic tak nie zniechęca ewentualnego pracodawcę jak schematyczna formułki, którą pewnie czytał już setki razy. Poświęć trochę czasu na zidentyfikowanie adresata naszego listu – będzie to dla czytającego miła niespodzianka. Wszystkie te zabiegi pomogą stworzyć wrażenie, że stanowisko, na które aplikujesz, jest dla ciebie niezwykle ważne.

Ponadto zawsze dołączaj do CV list motywacyjny, nawet gdy pracodawca tego nie wymaga. W końcu chcesz wyróżnić się z grona tysięcy kandydatów, prawda?

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.