Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to niezwykle ważny etap każdego procesu rekrutacyjnego. Często to ona decyduje, jaką opinie zbuduje sobie o nas pracodawca. Chcesz wypaść w jego oczach jak najlepiej? Warto abyś dobrze przygotował się przed rozmową kwalifikacyjną.

Samo zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to oznaka, że Twoje doświadczenie i umiejętności są interesujące dla przyszłego pracodawcy. Teraz chce się przekonać, jakim jesteś człowiekiem. Warto wykorzystać to spotkanie, by utwierdzić go w przekonaniu, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Jak podejść do rozmowy kwalifikacyjnej, by skończyła się olśniewającym sukcesem? Oto kilka praktycznych porad.

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Przede wszystkim dowiedz się czegoś więcej o firmie w której zamierzasz pracować. Bardzo ważne abyś znał dane firmowe oraz wiedział czym dokładnie się zajmuje. Zdarza się, że rekruter sprawdza kandydatów w zakresie wiedzy o firmie oraz branży w jakiej działa. Informację możecie znaleźć w internecie oraz prasie. Warto abyście odwiedzili również stronę internetową tej korporacji.

Równie istotną kwestią jest również znajomość stanowiska na które się ubiegacie. Musicie wiedzieć co będzie należało do waszych obowiązków oraz czego wymaga pracodawca. Z reguły już w ogłoszeniu można znaleźć szczegóły dotyczące proponowanej posady.

W liście motywacyjnym oraz CV bardzo często wpisujecie zbędne informacje. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej i wypisz swoje najistotniejsze zalety. Pamiętaj aby wybrać te, które przydadzą Ci się na stanowisku o które się ubiegasz. Ważną kwestią jest poszukiwane obecnie doświadczenie zawodowe. Przypomnij sobie gdzie dotychczas pracowałeś i jakiego rodzaju były wykonywane przez Ciebie prace. Pamiętaj również o swoich sukcesach i osiągnięciach.

Postaraj się „przechytrzyć” przyszłego pracodawcę i sporządź listę pytań, które może Ci zadać. Wiedz, że są pytanie, których możesz być pewny niemalże w 100% zatem usiądź, zapisz i przygotuj na nie odpowiedź.

  • Proszę opowiedzieć coś o sobie.
  • Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
  • Dlaczego kandydujesz na to stanowisko?
  • Dlaczego mamy zatrudnić właśnie Ciebie?
  • Dlaczego zrezygnowałeś z poprzedniej pracy?
  • Co będziesz robił za 5 lat?

Zawsze na końcu rozmowy pracodawca zapyta Cię o to, czy masz jakiekolwiek pytania. Warto abyś przed rozmową przygotował sobie listę tematów na które chciałbyś uzyskać odpowiedź. Pamiętaj, że zadając pytania rekruterowi wykazujesz zainteresowanie stanowiskiem i firmą.

Musisz obliczyć czas jaki zajmuje Ci trasa dom – pracodawca. Warto abyś przetestował różne środki lokomocji. Zadbaj również o to, aby nie spóźnić się na rozmowę kwalifikacyjną. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze.

Oceń

One Response

  1. Ania 16 maja 2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.