Jak adresować list motywacyjny?

Właśnie napisałeś list motywacyjny, z którego jesteś dumny. Niestety nie wiesz, jak poprawnie go zaadresować? Nie zawsze jest to zadanie łatwe – czasami trzeba się sporo nagłowić. 

Adresowanie listu motywacyjnego to wbrew pozorom dość poważny problem. Niedbałe podejście do tematu może zrazić do nas potencjalnego pracodawcę. Jest to bardzo zdradliwa droga, pełna niewielkich, lecz potencjalnie niebezpiecznych pułapek. Na szczęście mamy dla Was kilka informacji poruszających ten istotny problem.

Jak poprawnie zaadresować list motywacyjny

Najważniejszą rzeczą jest prawidłowa identyfikacja osoby, do której zamierzamy skierować list. Skąd jednak możemy wiedzieć, kim wspomniana osoba jest? Czasami los jest dla nas łaskawy i informację o tym dostajemy w samym ogłoszeniu o pracę. Jeśli znamy nazwisko adresata , wtedy zapisujemy je wraz z funkcją, jaką pełni w danej firmie. Całość poprzedzamy zwrotem grzecznościowym w rodzaju: Pan lub Pani. Nazwę firmy i adres umieszczamy pod nazwiskiem. Przed główna częścią listu umieszczamy zaś zwroty grzecznościowe: Szanowny Panie lub Szanowna Pani.

Niekiedy nazwisko można łatwo wydedukować z adresu e-mail (np. [email protected]). Mając te informację warto udać się na stronę internetową danej firmy i poszukać dodatkowych wskazówek. Można skorzystać również z Google, Goldenline lub LinkedIn. 

Jeśli bardzo zależy nam na danej pracy możemy również zadzwonić do firmy i poprosić o dane rekrutera. Kto wie, może dzięki temu uda nam się zyskać kilka dodatkowych punktów przy selekcji setek dokumentów aplikacyjnych.

W przypadku, gdy nazwisko osoby przeprowadzającej rekrutację nie jest nam znane, wówczas list adresujemy do firmy. Także w tym przypadku nie należy zapominać o zwrocie grzecznościowym: Szanowni Państwo. Powinny one znaleźć się bezpośrednio nad głównym tekstem listu.

Każdy list motywacyjny powinien być podpisany przez nadawcę!

Jeśli wysyłasz list motywacyjny w postaci pliku tekstowego warto go odpowiednio nazwać np. nazwiskokandydata-nazwiskorekrutera-stanowisko.pdf. Dzięki temu stwarza się wrażenie, że listy został przygotowany specjalnie na dane stanowisko.

 

1.5/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.