Jak znaleźć dobrą pracę?

Sytuacja na rynku pracy z roku na rok staje się coraz bardziej dramatyczna. Pogłębiające się bezrobocie nie wpływa korzystnie na sytuację wielu ludzi. W poszukiwaniu pracy nie wystarczy już wykazać się napisaniem dobrego CV. Szansę na sukces mają Ci, którzy odznaczą się strategią i konsekwencją w działaniu.

Doradcy personalni i trenerzy biznesu są zdania, że w poszukiwaniu pracy najbardziej liczy się przemyślana strategia, jasny cel i wytrwałość. Jedną z najlepszych metod poszukiwania pracy jest networking. Co to takiego? Chodzi o pielęgnowanie relacji z innymi ludźmi w taki sposób, aby można było się do nich zwrócić, gdy będziemy potrzebować informacji i wsparcia.

Skorzystaj z pomocy rodziny

Rodzina to jest to! Oni znają Cię najlepiej. Bliscy nie muszą wspierać tylko dobrym, życzliwym słowem. Jako, że dobrze Cię znają, mogą podpowiadać, w jakim kierunku masz podążać i rozwijać się. Możesz poprosić ich, aby podpowiedzieli Ci , jakie ich zdaniem masz atuty, a co jest Twoją słabością. I nie przeszkadza tu fakt, że nie widzieli Cię w środowisku pracy. Może pochwalą Twoje umiejętności kulinarne, więc wtedy będziesz mógł otworzyć firmę cateringową.

Wykorzystaj umiejętności bliskich. Twój mąż jest grafikiem? Niech zrobi Ci efektowne CV. Gdy starasz się o posadę w agencji reklamowej, kreatywność będzie jak najbardziej mile widziana. Ktoś z rodziny jest asystentką prezesa? W takim razie niech podpowie Ci, w jaki sposób możesz zyskać dodatkowe punkty w rozmowie z ważnymi osobami.

Zrób coś dla siebie. Szukając pracy musisz cieszyć się nienagannym wyglądem i samopoczuciem. W tym celu przeznacz część domowego budżetu na nowe ubrania czy wizytę u fryzjera czy kosmetyczki.

Przyjaciół poznaje się w biedzie

Nie wstydź się mówić przyjaciołom i znajomym, że nie masz pracy i oczekujesz od nich pomocy. Czasami trzeba pewne rzeczy powiedzieć wprost, ponieważ oni mogą bać się wychodzić nadmiernie z inicjatywą, bo przecież Ty możesz mieć już coś na oku. Pomoc z ich strony mógłbyś też odebrać jako wścibstwo lub brak zaufania we Twoje możliwości. Dlatego powiedz otwarcie, że będziesz wdzięczny za wszelkie informacje.

Możesz pomagać koledze lub koleżance! Jeśli Twój przyjaciel jest lekarzem, jednak kompletnie nie radzi sobie w organizacją własnego czasu, możesz zaproponować mu, że poprowadzisz kalendarz wizyt. Niewiadomo, może w przyszłości okazać się, że taka współpraca będzie długoterminową współpracą o szerszym zasięgu.

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o przyjacielskich burzach mózgu. Zaproś swoich znajomych na obiad. Najlepiej, by byli to przedstawiciele różnych zawodów. Niech każdy z nich powie, jakie ma wizje na własną działalność. Podzielą się swoimi doświadczeniami, podpowiedzą cenne informacje, a kto wie, może wspólnie opracujecie jakąś nową, ciekawą koncepcję.

pracaŁap okazje

Gdy spotkasz na ulicy osobę, której dawno nie widziałeś, nie wahaj się opowiedzieć, w jakiej sytuacji się znalazłeś. To może być szczęśliwe zrządzenie losu. Dzięki właśnie takim przypadkowym kontaktom, pracę zdobywa co trzecia osoba.

Wielokrotnie zdarzają się sytuacje, że bezrobotni zamykają się w domu. To błąd! Brak zatrudnienia w obecnych czasach nie jest przykładem Twojej nieudolności, lecz pogłębiającego się kryzysu.  Spotykaj się ze znajomymi, wychodź z domu, chodź na premiery, nawiązuj nowe kontakty. Cały czas musisz być czujny i obserwować, co się wokół Ciebie dzieje.

Portale społecznościowe są również miejscem, w którym możesz nawiązać cenne kontakty. Komentuj cudze posty, angażuj się w dyskusje, w których możesz przedstawić swoją wiedzę i nieustannie powiększaj grono swoich znajomych!

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.