Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

Zaświadczenie o niekaralności staje się ostatnio coraz częściej wymaganych dokumentem. Nieposzlakowana opinia i brak kłopotów z prawem to cechy konieczne, do podjęcia pracy w niektórych zawodach. Niekaralność wymagana jest nie tylko od przyszłych urzędników, lecz również od nauczycieli i wychowawców kolonijnych. Możemy ją oficjalnie potwierdzić jedynie za pomocą specjalnego oświadczenia. 

Zaświadczenia o niekaralności wydaje Krajowy Rejestr Karny. W celu uzyskania zaświadczenia o niekaralności należy udać się osobiście do jednego z punktów Informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego lub do Biura Informacyjnego KRK. Tam składamy wypełniony wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności i uiszczamy opłatę. Wniosek wypełniamy starannym, czytelnym, drukowanym pismem. Istnieje również możliwość złożenia zapytania za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Od stycznia 2014 roku istnieje możliwość złożenia zapytania lub wniosku za pośrednictwem tak zwanej e-platformy Ministerstwa Sprawiedliwości.

Kto może złożyć wniosek?

Zapytanie o udzielenie informacji o niekaralności do Krajowego Rejestru Karnego może złożyć zarówno osoba fizyczna (każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz każda osoba, która mieszka lub mieszkała w jednym z tych państw) jak i podmiot zbiorowy. W tym celu stworzone zostały dwa rodzaje wniosków – „Zapytanie o udzielenie informacji o osobie” oraz „Zapytanie o udzielenie informacji o podmiocie zbiorowym”.

Ile wynoszą opłaty?

Od 1 lipca 2014 roku opłata za wydanie zaświadczenia o niekaralności zarówno dla osoby fizycznej jak i podmiotu zbiorowego  wynosi 30 zł, zaś dla wniosków i zapytań złożonych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – 20 zł.

Opłatę wnosi się w jeden z następujących sposobów:

  • w formie znaków opłaty sądowej
  • gotówką w kasie Ministerstwa Sprawiedliwości lub sądu
  • na rachunek Ministerstwa Sprawiedliwości

Jak odebrać zaświadczenie?

Zaświadczenie o niekaralności należy odebrać osobiście. Istnieje jednak możliwość, by zaświadczenie odebrała inna osoba. Taka osoba musi w tym celu posiadać pisemne upoważnienie od osoby wskazanej we wniosku zaopatrzone w opłatę skarbową i mieć przy sobie dowód osobisty.

Oceń

One Response

  1. Ania 2 czerwca 2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.