Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny jest dokumentem, który dołączamy do Curriculum Vitae. Jego zadaniem jest takie przedstawienie własnej osoby, aby wzbudzić zainteresowanie pracodawcy, a w konsekwencji uzyskać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Nie może on więc być ani zbyt długi, ani też za krótki.

W momencie przesłania swojej aplikacji na konkretne stanowisko w liście motywacyjnym należy podać pełną nazwę stanowiska, numer referencyjny (jeśli jest podany), tytuł prasowy i datę publikacji ogłoszenia. Jeśli list motywacyjny nie dotyczy konkretnego stanowiska warto skupić się na cechach osobowych, umiejętnościach i doświadczeniach cennych z punktu widzenia pracodawcy.

W liście motywacyjnym powinny także znaleźć się informacje o Twoich cechach osobowych, które będą niezbędne na danym stanowisku. Ostatnim już krokiem jest sprowokowanie czytającego do działania, czyli do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Jeszcze raz należy podkreślić swoją przydatność dla firmy, jak również wysoką motywację do pracy, a także podać telefony i godziny, w których jesteś osiągalny.

Wzór listu motywacyjnego

W lewym górnym rogu wpisujemy swoje dane personalne: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu oraz adres mailowy. Natomiast w prawym górnym roku zamieszczamy informacje o miejscowości oraz dacie: dzień, miesiąc, rok.

Poniżej, po prawej stronie powinno znaleźć się imię i nazwisko adresata dokumentu. Warto zapamiętać, iż w przypadku listu motywacyjnego nie podaje się tytułu. Bezpośrednio pod danymi personalnymi zamieszcza się treść dokumentu.

Musimy zaznaczyć gdzie i na jakim stanowisku chcemy pracować oraz dlaczego wybraliśmy właśnie tą firmę. Należałoby także przekonać adresata, iż nasza osoba jest odpowiednia do pełnienia tegoż zadania. Swoja prośbę popieramy sensownymi argumentami.

Na końcu, po prawej stronie zamieszczamy własnoręczny, czytelny podpis.

Porady techniczne, jak napisać list motywacyjny

Dobrze jest znać nazwisko osoby, która zajmuje się rekrutacją w danej firmie, gdyż wtedy adresujemy list bezpośrednio. Jest to zdecydowanie lepiej widziane przez rekrutera. Świadczy o zainteresowaniu daną pracą bardziej, niż używanie ogólnikowego „Szanowni Państwo”.

List powinien być zwięzły i treściwy. Wymieniając swoje zalety, czy osiągnięcia pamiętajmy o popieraniu ich przykładami. List nie powinien być za długi, ani też za krótki – jego rozmiar, wg przyjętych standartów nie powinien przekraczać strony A4. Za długi list może zostać nie przeczytany, za krótki źle odebrany. Pisząc list zwróć uwagę czy nie popełniłeś błędów ortograficznych.

Nie umieszczaj w liście motywacyjnym zbyt wielu swoich cech charakteru. W końcu każdy może napisać, że jest kreatywny, pracowity i punktualny. Zamiast tego dobrze jest nim zawrzeć kilka powodów, które czynią nas wyjątkowymi. Warto opisać również sytuacje z życia, potwierdzające nasze predyspozycje zawodowe. Używaj przy tym rzeczywistych danych, faktów i liczb. Ciekawym pomysłem jest opisanie kilku najdonioślejszych wydarzeń z naszego życia zawodowego.

Przykładowe zwroty używane przy pisaniu listu motywacyjnego:

„Mając 4 letnie doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, czuję się odpowiednią osobą na proponowany przez Państwa wakat…..”

„Jestem gotów do wykorzystania swojego doświadczenia na podobnym stanowisku w Państwa firmie”.

„Znając Państwa firmę , jej sukcesy na rynku, chciałbym uczestniczyć w dalszym jej rozwoju służąc swoja wiedzą i doświadczeniem”.

Na zakończenie można uwzględnić takie zwroty jak:

  • Z poważaniem
  • Łączę wyrazy szacunku
  • Z wyrazami szacunku
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.