Jak pielęgnować jukę?

Yucca – czyli dla wielu juka, swoim wyglądem bardzo przypomina palmę, choć ze względów botanicznych wcale nią nie jest. Od lat roślina cieszy się popularnością i zdobi nasze mieszkania. Ma wiele zalet, m.in. tania w zakupie, niewymagająca w pielęgnacji i łatwa do rozmnażania.

Aby zawsze cieszyła pięknym wyglądem, sprawdź jak ją pielęgnować.

Potrzebne rzeczy

Miej zawsze pod ręką odstaną wodę, nawóz do roślin doniczkowych, ziemię kompostową, torf i gruby piasek.

Juka najlepiej czuje się w miejscach o silnym nasłonecznieniu i dość przewiewnych. Latem bez obaw kwiat można wystawić na zewnątrz. Zaś przez pozostałe miesiące należy zapewnić jej temperaturę pokojową.

Podlewanie

Roślinę podlewamy w zależności od potrzeb. Używamy do tego tylko i wyłącznie odstanej – najlepiej przez całą dobę – wody. Przy podlewaniu pamiętamy, że juka nie potrzebuje zbyt dużej ilości wody, a więc zwilżamy ziemię umiarkowanie. Jeśli będzie często podlewana, wówczas jej korzenie zaczną gnić, a liście więdnąć. Zimą podlewamy zawsze rzadziej niż zwykle.

juka

Nawożenie

Nawóz stosujemy od kwietnia do sierpnia, tylko raz w tygodniu. Najlepszą formą jego podania jest dodanie go do odstanej wody. Trzeba pamiętać, że roślina wymaga przesadzania. Robimy to raz na 2-3 lata. Idealnie do tego sprawdzają się gliniane doniczki, nigdy zaś plastikowe. Juka najlepiej rośnie mając podłoże wymieszane z ziemią kompostową, torfem i gruboziarnistym piaskiem.

Rozmnażanie

Jeśli w pomieszczeniu panuje odpowiednia temperatura oraz wilgotność, wówczas można zabrać się za rozmnażanie rośliny. Do tego używamy sadzonek z pędów bocznych, które pobieramy od starych roślin. W tym celu obcinamy boczne pędy, a potem czekamy, aż w miejscu w którym było nacięcie obeschnie i zabliźni się. Wówczas pęd można wsadzić do ziemi, aż zdąży wypuścić korzenie.

Pielęgnacja

Raz na jakiś czas warto przetrzeć z liści juki kurz. W ten sposób roślina będzie mogła łatwiej oddychać, gdyż jej maleńkie pory będą odetkane.

juka1

5/5 - (1 vote)

Tagi:

  • jak dbac o juke
  • jak pielęgnować jukę

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.