Rola cebuli w leczeniu chorób

Cebula jest jedną z najczęściej wykorzystywanych roślin w celach kulinarnych, choć jej obieranie nie jest zbyt przyjemne ze względu na lejące się łzy. Cebula jest jednak nieocenionym remedium na wiele problemów zdrowotnych.

Prozdrowotne właściwości cebuli leżą między innymi w jej zdolności do regulowania cukru we krwi oraz działaniu wykrztuśnym. W starożytnym Egipcie warzywo to było symbolem witalności i spożywane było jako „środek, który leczy wszystko”. Cebula działa też przeciwinfekcyjnie, przeciwreumatycznie, zmiękcza skórę oraz chroni przed chorobami oskrzeli i płuc oraz chorobami serca, m.in. dzięki działaniu przeciwzakrzepowemu.

Spożywanie cebuli poprawia też funkcjonowanie nerek, usuwa zaparcia, wzmacnia i regeneruje gruczoł prostaty, dodaje energii, poprawia wydolność mózgu, usuwa pasożyty z układu pokarmowego, a także posiada składniki zwalczające bezsenność.

Wywar z gotowanej cebuli uważany jest za najlepszy domowy lek na nerki, a także działa cuda w przypadku infekcji dróg oddechowych. Można go również stosować jako krople do nosa w przypadku towarzyszącemu grypie czy zapaleniu oskrzeli zapaleniu błon śluzowych nosa. Ponadto cebula wymieszana z cytryną i sokiem jabłkowym jest bardzo skutecznym lekiem na problemy z jelitami, wątrobą i żołądkiem.

Pośród głównych składników cebuli znajdują się olejki eteryczne, którym zawdzięcza ona większość swoich cennych właściwości. To one również wywołują uczucie pieczenia i łzawienie oczu towarzyszące obieraniu cebuli. Ponadto warzywo to zawiera również witaminy z grupy B, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i odpornościowego, a także witaminy E i C, które mają działanie przeciwutleniające.
Ponadto cebula zawiera wiele cennych minerałów, takich jak potas, magnez, fosfor, wapń, sód i siarkę, a także wiele niezbędnych dla zdrowia aminokwasów i błonnik.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.