Jak nauczyć dziecko dobrych manier przy stole?

Jak nauczyć dziecko dobrych manier przy stole?

Jak nauczyć dziecko dobrych manier przy stole?

Kiedy nasze dziecko jest starsze, czyli nie jest już niemowlęciem, warto rozpocząć naukę zasad jakie obowiązują przy stole podczas posiłku. Pamiętajmy, że dziecko wkrótce pójdzie do przedszkola, gdzie będzie musiało samodzielnie jeść posiłki i wiedzieć jak trzeba się zachować, dlatego wpajanie mu pewnych nawyków wyjdzie na dobre nie tylko nam, ale również jemu. Zobacz kilka wskazówek jak wprowadzić dobre maniery przy stole.

 

1. Nie pozwalaj dziecku na jedzenie rękami. Kiedy maluch jest niemowlęciem zrozumiałe jest, że łatwiej i wygodniej jest mu jeść rękami, jednak starsze dziecko powinno uczyć się jedzenia przy pomocy sztućców.

2. Ucz dziecko siedzieć ładnie przy stole. Już od najmłodszych lat dbaj by dziecko siedziało wyprostowane i nie garbiło się. Jest to nie tylko eleganckie, ale też ważne dla jego postawy.

2. Dbaj o odpowiednią atmosferę w czasie posiłków. Pokazuj dziecku, że przy stole należy siedzieć grzecznie i spokojnie, bez głośnych krzyków, jeść bez pośpiechu oraz wybrzydzania potraw.

3. Zwracaj uwagę dziecku na mlaskanie i inne nieładne zachowania. Delikatnie upomnij dziecko jeśli zauważysz, że je zbyt głośno, rozrzuca jedzenie lub kręci się przy stole przeszkadzając innym w jedzeniu.

4. Ucz dziecko powolnego jedzenia. Zadbaj by dziecko jadło ładnie i powoli, jest to nie tylko eleganckie, ale także zdrowe.

5. Ucz dziecko porządku. Jeśli od małego maluch będzie odnosił po sobie talerz, zwracał uwagę by dookoła było czysto i wycierał brudną buzię po jedzeniu, na pewno nie będzie miał żadnych przykrych sytuacji na stołówce w przedszkolu czy szkole.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.