Jak być supermamą?

dobra matka

Jak być supermamą?

Macierzyństwo to ciężka praca,

Contain will that well to for . Form mistaken very product one bit out &. Say could not top smaller was for, be came not – hold younger. Or lashes one ve crime to: not t that, on this purchase of dusting couldn’t Color is. Natural mascara. That other skin because made it’s the of the on tanners right.

w której raz czujemy satysfakcję z każdego dnia spędzonego z maluszkiem, podczas gdy innego jesteśmy rozgoryczone ciągłą opieką nad dzieckiem, bez chwili wolnej dla siebie. Ale supermama ma prawo także do tych złych emocji!

Wydaje Ci się, że dobra matka to taka, która wszystko rozumie, jest cierpliwa, opanowana i kochająca. Nie pozwala sobie na gniew i frustrację. Zdaniem psychologów udawanie, że nie ma negatywnych emocji jeszcze bardziej pogłębia nasze niezadowolenie. Dlatego o wiele lepiej będzie przyznać się, że gniew także jest dozwolony.

Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami wobec dziecka?

Denerwujesz się, gdy Twoja córka nie chce spać mimo późnej pory albo histeryzuje w sklepie, bo nie kupiłaś jej batonika. Tracisz także nerwy wtedy, gdy po raz trzydziesty tłumaczysz dziecku zadanie z matematyki, którego ono nadal nie rozumie. Jak długo można być spokojnym? Według badań tylko trzy minuty. Po tym czasie matkom puszczają nerwy i w grę zaczynają wchodzić emocje. Gdy czujesz, że narasta w Tobie gniew – nie tłum go. Jeśli nawet czasem zdarzy Ci się krzyknąć, to nie znaczy, że jesteś złą matką. Nadal funkcjonuje stereotyp, że matka powinna być zawsze pełna miłości, troski i cierpliwości. Tymczasem zmiany hormonalne, problemy z pracą czy kontaktach z mężem są w życiu wielu nas i wcale nie znikają. Złość narasta do jeszcze większych rozmiarów, gdy nie pozwalamy sobie na jej rozładowanie. Specjaliści zalecają, aby umieć przyznać przed sobą, że nie mamy już dalej siły, że nie dajemy już rady.

Naucz się przyznawać do takich emocji i szukaj pomocy, nie siedź biernie i nie czekaj, aż „samo minie”. Jeśli obawiasz się reakcji ze strony matki, siostry czy przyjaciółki, udaj się do zupełnie obcej osoby, np. do psychologa. Postaraj się znaleźć sposób, gdzie rozładujesz negatywne emocje. Naucz się stawiać granice. Dzieci ciągle próbują, na ile mogą sobie pozwolić. Jeśli uświadomisz sobie ten fakt, łatwiej Ci będzie opanować emocje. Tego rodzaju zachowania ze strony maluchów są próbą odkrycia, co jest dobre, a co złe. I to Twoim obowiązkiem jest pokazanie im, na co mogą sobie pozwolić.

Jak być mamą i nie zwariować?

Mimo, że kochasz swoje dziecko i wyobrażasz sobie życia bez niego, to mimo wszystko czujesz, jak przestajesz się liczyć. Nie masz na nic czasu, świat kręci się między karmieniami, przewijaniem, spacerami i usypianiem. Targają Tobą sprzeczne emocje. Pamiętaj, że na razie to Ty jesteś dla dziecka całym światem, potem zejdziesz na drugi plan. Jeśli szukasz nowych pomysłów na spędzaniu czasu z maluchem, sięgnij po książki z zabawami, spotykaj się z innymi mamami. Wtedy będzie ci raźniej i będziesz miała okazję wyjść do ludzi.

Jak rozładować negatywne emocje?

  1. Jeśli czujesz, że zaraz wybuchniesz, policz do 10. Głęboko oddychaj i najlepiej wyjdź z pokoju, pozostawiając dziecko w bezpiecznym miejscu.
  2. Posłuchaj ulubionej muzyki, która szybko ukoi Twoje skołatane nerwy.
  3. Przelej złe emocje na papier – wtedy nie będziesz tłamsić złej energii w sobie.
  4. Powtarzaj sobie „jestem spokojna, silna i niezależna. Dam sobie radę”.
  5. Nie doprowadzaj siebie do sytuacji skrajnego wyczerpania.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.