Jak reagować na agresję dziecka?

Co robić kiedy nasze dziecko staje się agresywne, miewa wybuchy złości, tupie nogami, krzyczy, albo bije? Jest kilka metod, które pomogą ci poskromić niegrzecznego malucha.

Jaki jest powód agresji dziecka?

Agresja dziecka może być spowodowana konkretnym zdarzeniem, o którym maluch nie potrafi nam sam powiedzieć. Dlatego powinieneś jak najczęściej rozmawiać z dzieckiem, pytać go jak minął mu dzień w przedszkolu, co robił, jak się bawił.

Zdarza się, że dziecko nie umie pierwsze powiedzieć nam: „jestem zły, bo Maciek zabrał moją zabawkę”, albo „w przedszkolu nie było dobrze, bo pani na mnie nakrzyczała”. Postaraj się więc zawsze znaleźć czas dla malca, dowiedzieć się jak się czuje. Pamiętaj, że to co dla ciebie wydaje się błahostką, dla małego dziecka może być prawdziwą tragedią, powodem do płaczu, smutku czy złości.

Znajdź rozwiązanie

Powinieneś uczyć dziecko, że z każdej sytuacji jest rozwiązanie, nie trzeba wpadać w złość, płakać i krzyczeć. Wytłumacz mu, że, gdy kolega zabrał jego zabawkę, on może pobawić się w tym czasie czymś innym, albo zaproponować mu wspólną zabawę, dzięki, której będą obaj zadowoleni.

Daj dziecku dobry przykład

Pamiętajmy, że dziecko ciągle patrzy na nasze zachowanie, nawet, gdy wydaje nam się, że tak nie jest. Jeśli w domu stale widzi kłócących się i krzyczących na siebie rodziców, nie dziw się, że maluch sam staje się nerwowy i agresywny, ponieważ nie potrafi reagować w inny sposób – nauczył się tego od ciebie. Uważaj więc jak zachowujesz się przy dziecku. Nawet, gdy coś wyprowadzi cię z równowagi, nie wpadaj w furię i nie krzycz. Jeśli natomiast nie potrafisz się opanować lepiej wyjdź z pokoju i zaczekaj aż ochłoniesz. Widząc twoje opanowanie i rodziców rozmawiających ze sobą na spokojnie, twoje dziecko będzie postępować podobnie.

Dużo ruchu

Nic tak nie pozwala rozładować napięcia i negatywnych emocji jak aktywność fizyczna! Nie pozwól, aby twoje dziecko godzinami siedziało przed telewizorem, czy grało w gry komputerowe. Zabierz go na spacer, pobiegajcie wspólnie z psem, zimą rzucajcie się śnieżkami, lepcie bałwana, latem z kolei wyjdźcie na rower do parku czy plac zabaw. Po tak intensywnym dniu twoje dziecko na pewno się  wyciszy i uspokoi, nawet jeśli coś go wcześniej zdenerwowało. Zabawa na świeżym powietrzu szybko poprawi mu humor i sprawi, że zapomni o problemie. Na dodatek wieczorem zaśnie szybko i grzecznie jak aniołek.

Nie krzycz, ale rozmawiaj

Nawet, gdy dziecko coś przeskrobie nie krzycz! Najlepszym rozwiązaniem jest spokojna i szczera rozmowa. Wytłumacz mu dlaczego nie podoba ci się jego zachowanie. Malec zrozumie wtedy, że zrobił źle i więcej tak nie postąpi. Krzyk wywoła tylko w dziecku agresję, a nawet może sprawić, że będzie celowo robić ci na złość.

Bliskość

Jak najczęściej przytulaj dziecko. Nawet, gdy zrobi ono coś złego, jest nerwowe i nieznośne musi czuć, że je kochasz mimo tego. Pamiętaj, że agresja rodzi agresję. Gdy będziesz obrażać się na dziecko, nie będziesz z nim rozmawiać i np. zamykać samo w pokoju, to poczuje się ono niekochane i będzie mu brakować poczucia bezpieczeństwa. Lepiej weź dziecko na kolana, pogłaszcz i powiedz mu, że jest ci przykro, gdy tak się zachowuje. To na pewno przyniesie lepsze efekty niż ciągłe kary i odsuwanie go od siebie.

 

Jak reagować na agresję dziecka – wideo porady

Jak sobie poradzić z agresją u dzieci

https://www.youtube.com/watch?v=Rd9fmiwAWlQ

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.