Jak nauczyć dziecko wrażliwości?

wrazliwe dziecko

Jak nauczyć dziecko wrażliwości?

Empatię dzieci mają w sobie od urodzenia, ale nie od razu potrafią się nią posługiwać. Wrażliwość malucha wzrasta wraz z jego wiekiem.

To, czy pociecha będzie umiała ocenić swoje zachowanie i uruchomi bodźce moralne, zależy od podejścia rodziców.

Wskazówki, jak nauczyć dziecko wrażliwości

 

Ukazuj swoje emocje i nazywaj je. Aby nauczyć się empatii, dziecko musi umieć rozpoznawać uczucia, zarówno swoje, jak i innych. W codziennych sytuacjach tłumaczmy maluchowi, co czuje się w danej chwili. Przeglądaj z dzieckiem książki i nazywaj emocje postaci na ilustracjach. Możesz również malować buźki w różnych stanach emocjonalnych i przy okazji nazywać te uczucia.

Najskuteczniejszym sposobem wydobywania ze smyka empatii, jest wczuwanie się rodzica w uczucia innych osób i zadanie pytań. Zapytaj szkraba, jak myśli, co czuje Adaś, gdy Ewa na niego krzyczy? Jest przestraszony czy zatrwożony? W ten sposób uczysz dziecko nazywać i rozróżniać emocje, ale również pomagasz zrozumieć, co czuje kolega czy koleżanka.

Jeśli nie układa Ci się w pracy czy nie dogadujesz się z partnerem, nie wysyłaj dziecku sprzecznych komunikatów. Niektórzy rodzice mówią wtedy, że „nic się nie stało”. Widząc smutek na twarzy mamy czy taty, w głowie dziecka tworzy się mętlik. Dlatego bądź szczera i powiedz, co jest powodem Twojego złego nastroju. Niech przytuli się do Ciebie. Doceń jej współodczuwanie i powiedz ”cieszę się, że jesteś przy mnie, wiesz jak pomagać innym”.

Zaproponuj ćwiczenie – stany pogody. Zanim wyjdziecie na spacer, stosujcie rytuał zauważania, co znajduje się dookoła. Zadawaj dziecku pytania, co widzi: czy widzi świecące słonko? Z czym mu się ono kojarzy? Emocje są w nas i zmieniają się jak pogoda. Za każdym razem, gdy wyjdziecie na dwór, pamiętaj o rytuale kojarzenia stanu pogody z emocjami ludzi. Maluchowi pozwoli to na zauważenie, że emocje się zmieniają, nauczy się je nazywać i rozpoznawać.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.