Jak dbać o niemowlę latem?

Gdy żar leje się z nieba, do wilgotnego i spoconego ciała dziecka szybciej przykleja się kurz i brud. O wiele szybciej też może dojść u malucha do podrażnień i odparzeń.

Latem skóra dziecka wymaga więc szczególnej opieki.

Jak dbać o dziecko latem?

Codziennie myj głowę. Latem, gdy na dworze jest gorąco, dziecko powinno mieć mytą główkę. W tym celu używaj delikatnym szamponów dla niemowląt, które nie podrażnią skóry ani oczu dziecka. Nakładaj niewielką ilość kosmetyku na główkę i dokładnie go spłukuj. Gdy masz w domu starszaka, wtedy do pielęgnacji główki przyda się szampon „familijny”, który będzie stosować cała rodzina np. podczas pobytu na wakacjach.

Jeśli wybierasz się z maluchem na spacer albo dłuższy wyjazd, zawsze zabieraj ze sobą wilgotne chusteczki albo kilka kawałków gazy zwilżonych przegotowaną wodą. Posłużą do odświeżenia pupy w upalny dzień podczas zmiany pieluszki, ale także ochłodzą spocone stópki czy plecki maluszka. Skóra dziecka po kąpieli czy też po każdej zmianie pieluszki wymaga całkowitego wysuszenia. Dodatkowo, pupę jak i fałdki na nóżkach można obsypać specjalnym pudrem albo zasypką. W ten sposób ochronimy delikatną skórę dziecka przez działaniem wilgoci, odparzeniami czy otarciami. A gdy nasza pociecha już chodzi, można pudrem obsypać jej stopy.

Przygotuj dziecku ziołową kąpiel. W upalne dni przygotuj dziecku kąpiel z dodatkiem rumianku albo lipy. Działa jak tonik i przy okazji złagodzi podrażnienia. Aby zrobić kojącą ziołową kąpiel, zaparz 5 łyżek ziół i po godzinie napar wlej do wanienki z wodą. Możesz też przygotować kąpiel z otrębami, które wygładzają i powodują szybsze gojenie zaczerwień i otarć. Otręby gotuj godzinę na małym ogniu, a potem wyciśnij z nich wilgoć, przy użyciu gazy.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.