Jak przygotować dziecko na młodsze rodzeństwo?

Jak przygotować dziecko na młodsze rodzeństwo?

Jak przygotować dziecko na młodsze rodzeństwo?

Wielu rodziców martwi się jak przekazać dziecku wiadomość, że już wkrótce będzie miało młodszego braciszka lub siostrzyczkę. Boimy się, że dziecko będzie zazdrosne lub poczuje się odtrącone. W tej poradzie dowiesz się co robić, aby dziecko oswoiło się z nową sytuacją i zaakceptowało młodsze rodzeństwo.

 

1. Poczekaj na moment aż dziecko samo zapyta: „mamusiu dlaczego masz taki duży brzuszek?” Będzie to dobry czas na rozpoczęcie rozmowy na temat nowego członka rodziny, wytłumacz starszemu dziecku, że w brzuszku rośnie malutki dzidziuś i że ono kiedyś tak samo znajdowało się w brzuszku mamy.

2. Nie kłam dziecka. Mów szczerze starszemu dziecku, że na początku mały dzidziuś będzie dużo płakał i nie będzie potrafił się z nim bawić. Nie rób dziecku nadziei, że zaraz po narodzinach będzie bawić się z bratem lub siostrzyczką. Jeśli będziesz mówić dziecku prawdę, nie będzie ono rozczarowane i rozżalone, gdy nowy członek rodziny będzie spał zamiast się z nim bawić. Będzie pamiętać słowa mamy, że dzidziuś musi podrosnąć i dopiero wtedy nauczy się z nim np. grać w piłkę czy układać klocki.

3. Czytaj dziecku książki, które ułatwią mu zapoznanie się z tematem. Kupuj książki dla dzieci związane z tematyką ciąży i niemowlakami, dzięki temu starsze dziecko zrozumie na własny sposób czym jest ciąża, jak zachowuje się maleńki człowieczek, jak się nim zajmować itd. Nie będzie też zdziwione, gdy mama będzie musiała poświęcić mu więcej czasu, łatwiej zrozumie, że tak trzeba, bo niemowlęta nie potrafią same się ubrać, same jeść i same się bawić.

4. Pozwól dziecku na zakupy dla przyszłego rodzeństwa. Dziecko będzie szczęśliwe mogąc wybrać zabawkę dla swojego młodszego rodzeństwa. Dzięki temu poczuje się również ważne i potrzebne, a nie odsunięte na bok.

5. Każdego dnia zapewniaj dziecko o swojej miłości. Mów dziecku, że je kochasz i że jest dla ciebie najważniejsze. Nie pozwól by czuło, że młodszy brat lub siostra odbierze mu teraz mamę. Dziecko może bać się, że teraz przestanie się liczyć i że ktoś nowy wkracza na jego terytorium, dlatego postaraj się znaleźć w ciągu dnia czas tylko dla niego i wspólną zabawę wyłącznie z mamą.

 

Jak przygotować dziecko na młodsze rodzeństwo – wideo porady

Jak powiedzieć dziecku, że będzie miało rodzeństwo?

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.