Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko wyrosło na pewną siebie, otwartą, komunikatywną osobę, by miało w przyszłości wielu przyjaciół, udane małżeństwo i ciekawą, ambitną pracę, zacznij działać już teraz.
Jak to zrobić? Co jest najważniejsze? Zacznij koniecznie od kształtowania inteligencji emocjonalnej swojej pociechy.
Znaczenie inteligencji emocjonalnej
Inteligencja emocjonalna nie ma związku z intelektem, czyli z IQ, jednakże to właśnie ona decyduje o naszych sukcesach zawodowych i udanych relacjach z innymi osobami. Dzięki niej potrafimy np. wczuć się w położenie partnera, przewidzieć zachowanie szefa czy poradzić sobie z własnym smutkiem albo lękiem. Te naprawdę przydatne w życiu umiejętności warto rozwijać już u kilkulatka.
Jak kształtować inteligencję emocjonalną dziecka?
Nie obawiaj się rozmawiać z dzieckiem o uczuciach. Kiedy czytacie bajki czy oglądacie razem film animowany, pytaj zawsze: Czy chłopczyk na obrazku jest zadowolony? Co czuje bohaterka filmu? Dlaczego kotek płacze? Ucz dziecko od najmłodszych lat nazywać różne stany emocjonalne, a także pomagaj mu przedstawiać emocje i uczucia np. za pomocą rysunków. Dzięki temu pociecha będzie później lepiej rozumiała nie tylko samą siebie, ale i innych ludzi.
Nie lekceważ uczuć syna czy córki. Ważne, by młody człowiek wiedział, że każdy rodzaj emocji jest naturalny i że w mówieniu o swojej złości, lęku czy niezadowoleniu nie ma niczego złego. Malec ma jakiś problem? Unikaj pocieszeń w rodzaju: „Nie ma się czym przejmować” czy „To nie powód do płaczu”. Lepiej powiedz: „Rozumiem, jesteś smutny, to musiało być przykre”. Dziecko otrzyma wtedy od ciebie dużą porcję aprobaty i nie będzie się potem bało odkrywać swoich uczuć przed innymi.
Proponuj dziecku zabawy, które pobudzają emocje. Możecie bawić się np. w „Co byś czuł, gdyby…”, ale także ucz je, że porażki zdarzają się każdemu, bo nikt nie jest doskonały. Pomoże to dziecku później lepiej porozumiewać się z otoczeniem i pokonywać różne stresy.